Nöroendokrin Tümör Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Nöroendokrin Tümör Tedavisi

Nöroendokrin tümörü tedavisi; tümörün türü ve yayılıp yayılmadığı, hastanın genel sağlık durumu ve tercihleri gibi faktörler dikkate alınarak planlanır.

a) Ameliyat

Ameliyat; hem feokromasitoma, hem de Merkel hücreli karsinomun başlıca tedavisidir. Cerrahi operasyon sırasında marj olarak bilinen çevreleyen sağlıklı dokularla birlikte tümör çıkarılır.

Feokromasitoma için laparoskopik cerrahi yapılabilir. Laparoskopik ameliyat, daha az invaziv bir cerrahi tiptir ve 1 büyük kesi yerine 3 veya 4 küçük kesi uygulanır.

Tümörün ameliyat ile çıkarılması mümkün değilse, başka bir tedavi planı oluşturulur.

Ayrıca Bakınız: Nöroendokrin Tümörleri Belirtileri

b) Radyoterapi

Radyoterapi genellikle nöroendokrin tümörü yayılmışsa veya ameliyat mümkün değilse önerilebilir.

Merkel hücreli karsinom tedavisinde radyoterapi, genellikle, evre I ve II kanser için ameliyattan sonra gerekir. Buna adjuvan terapi adı verilir.

Ayrıca Bakınız: Nöroendokrin Tümörleri Sebepleri

c) Kemoterapi

Kemoterapi; tümör hücrelerinin yok edilmesi amacıyla ilaç kullanımı prosedürüdür. Nöroendokrin tümörler için yeni ilaç çalışmaları devam etmektedir.

Ayrıca Bakınız: Nöroendokrin Tümörleri Teşhisi

d) Hedefe Yönelik Tedavi

Hedefe yönelik tedavi; tümöre özgü genler, proteinler veya büyümesine ve hayatta kalmasına katkıda bulunan doku ortamını hedef alan bir tedavidir. Bu tür tedavi, tümör hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellerken; sağlıklı hücrelere hasarı sınırlar.  

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status