Mide Kanseri Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Mide Kanseri Tedavisi

Mide kanseri tedavi seçenekleri; kanserin evresi, hastanın genel sağlığı ve tercihleri gibi faktörlere bağlı olarak planlanır. Tedavi seçenekleri aşağıda açıklamaları ile birlikte yer almaktadır.

a) Ameliyat

Mide kanseri ameliyatı hedefi, mümkünse mide kanserinin tümünü ve sağlıklı doku marjını ortadan kaldırmaktır. Cerrahi seçenekler şunları içerir:

Mide astarından erken evre tümörleri çıkarma: Midenin iç astarı ile sınırlı çok küçük kanserler, endoskopik mukozal rezeksiyon (EMR) denilen bir prosedürde endoskopi kullanılarak çıkarılabilir.

Midenin bir kısmının çıkarılması (subtotal gastrektomi): Subtotal gastrektomi sırasında, kanserden etkilenen midenin sadece bir kısmı çıkarılır.

Midenin tamamının çıkarılması (total gastrektomi): Total gastrektomi, midenin tamamı ve çevresindeki bazı dokuların çıkarılmasını içerir. Daha sonrasında gıdaların sindirim sistemine taşınmasına izin vermek amacıyla yemek borusu doğrudan ince bağırsağa bağlanır.

Kanser araştırması için lenf nodlarının çıkarılması: Kanser hücrelerini aramak için karın içindeki lenf nodları incelenir ve çıkarılır.

Semptomları gidermek için cerrahi: Midenin bir kısmının çıkarılması, ileri evre mide kanseri olan kişilerde büyüyen tümörün belirtilerini ve semptomlarını hafifletebilir. Bu durumda, ameliyat ile ileri evre mide kanseri tedavi edilemez; ancak hastayı rahatlatabilir.

Cerrahi operasyon kanama ve enfeksiyon riski taşır. Midenin tamamı veya bir kısmı alındığında, sindirim problemleri yaşanabilir.

Ayrıca Bakınız: Mide Kanseri Sebepleri

b) Radyoterapi

Radyoterapi, ameliyattan önce (neoadjuvan radyasyon) mide tümörünü küçültmek için kullanılabilir; böylece tümör daha kolay çıkarılır. Radyoterapi ameliyattan sonra da (adjuvan radyasyon) mide etrafında kalabilecek kanser hücrelerini öldürmek amacıyla kullanılabilir. Radyoterapi genellikle kemoterapi ile kombine edilir. İleri evre kanser vakalarında, radyoterapi, büyük bir tümörün neden olduğu yan etkileri hafifletmek için kullanılabilir.

Mide ve karın bölgesine radyoterapi; ishal, hazımsızlık, bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Ayrıca Bakınız: Mide Kanseri Teşhisi

c) Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için kimyasalların kullanıldığı bir ilaç tedavisidir. Kemoterapi ilaçları vücutta seyahat ederek, mide ötesine yayılmış olan kanser hücrelerini öldürür.

Kemoterapi, ameliyattan önce (neoadjuvan kemoterapi) tümörün daha kolay çıkarılabilmesi için küçültülmesine yardım etmek amacıyla verilebilir. Kemoterapi ameliyattan sonra da (adjuvan kemoterapi) vücutta kalabilecek kanser hücrelerini öldürmek amacıyla kullanılır. Kemoterapi genellikle radyoterapi ile kombine edilir. Kemoterapi, ileri evre mide kanseri olan kişilerde, bulgu ve semptomların hafifletilmesine yardımcı olmak için tek başına kullanılabilir.

Kemoterapinin yan etkileri, kullanılan ilaçlara bağlı olarak değişir. Tanısı konulan mide kanseri türü, hangi kemoterapi ilacının alınacağını belirler.

d) Hedefe Yönelik İlaçlar

Hedefe yönelik tedavide, kanser hücrelerindeki spesifik anomalilere saldıran ilaçlar kullanılır. Kanser hücreleri testleri, bu tedavilerin hasta için uygun olup olmadığını belirleyebilir.

Destekleyici (Palyatif) Bakım

Palyatif bakım, ağrıdan ve diğer ciddi hastalık semptomlarından kurtulmaya odaklanan uzmanlaşmış tıbbi bakımdır. Palyatif bakım; ameliyat, kemoterapi veya radyoterapi gibi agresif tedavilere devam ederken kullanılabilir.

Palyatif bakım diğer uygun tedaviler ile birlikte kullanıldığında, kanser hastalarının yaşam kalitesi ve yaşama süresi artabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status