Cilt (Deri) Kanseri Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Cilt Kanseri Tedavisi

Cilt kanseri tedavisi için kanserin türü ve evresi, hastanın genel sağlık durumu ve tercihleri gibi bir takım faktörler göz önünde bulundurularak, hangi tedavi seçeneğinin daha etkili olacağına karar verilir. Aşağıda cilt kanseri tedavi seçenekleri açıklamaları ile birlikte yer almaktadır.

a) Cilt Kanseri Ameliyatı (Melanom Olmayan)

Ameliyat, çoğu cilt kanseri için birincil tedavi yöntemidir. Genellikle lokalize bir cilt kanserini gidermek için deri kanseri ameliyatı yapılır. Yayılmamış cilt kanserleri için ameliyat iyileştirici olabilir ve başka bir tedaviye gerek kalmayabilir.

Genel olarak, cilt kanseri hücreleri, çevreleyen normal ciltten az miktarda doku (marj olarak bilinen) ile birlikte çıkarılır. Bu minör cerrahi girişim genellikle sadece lokal anestezi kullanılarak yapılır. Yakındaki lenf nodları genişlemişse ve cilt kanseri hücrelerinin yayılabileceğinden endişe ediliyorsa, kanser hücrelerini aramak için lenf nodu biyopsisi yapılması istenebilir.

Ayrıca Bakınız: Cilt Kanseri Belirtileri

Diğer melanom olmayan cilt kanseri cerrahi seçenekleri şunları içerebilir:

Bazı vakalarda, lokalize deri kanserinin ortadan kaldırılması veya yok edilmesi için tedavinin cerrahi olmayan biçimleri kullanılabilir. Bu teknikler, en sık küçük, erken evre bazal hücreli veya skuamöz hücreli karsinomların tedavisinde kullanılır.

Cerrahi olmayan prosedürler şunları içerir:

Kriyoterapi: Ayrıca kriyocerrahi olarak da adlandırılır. Bu teknikte, kanser hücrelerini dondurup yok etmek için sıvı nitrojen kullanılır. Genellikle sadece küçük cilt kanserlerine uygulanır.

Fotodinamik tedavi: Bu teknikte, özel bir kimyasal direkt olarak tümöre uygulanır veya kan dolaşımına enjekte edilir. Bu kimyasal kanser hücrelerini belirli ışık türlerine duyarlı yapar. Daha sonra tümör üzerine odaklanarak, kanser hücrelerinin ölmesini sağlar.

Ayrıca Bakınız: Deri Kanseri Nedenleri

Topikal (haricen cilt üstüne) kemoterapi: Kemoterapi, kanser hücrelerini öldüren ilaçların kullanımı prosedürüdür. Topikal kemoterapide, kanser hücrelerini yok eden ilaç doğrudan deri üzerine uygulanır. Bununla birlikte, sadece ilacın temas ettiği kanser hücrelerini yok etmesi ve cilde derinlemesine nüfuz edememesi nedeniyle; genellikle çok yüzeysel cilt kanserlerinde tercih edilir.

İmmün yanıt değiştiricileri: Bazı ilaçlar, melanom olmayan cilt kanserlerine karşı vücudun doğal bağışıklık tepkisini artırabilir. Doğrudan uygulanabilir veya doğrudan kansere enjekte edilebilir.

Lazer ameliyatı: Kanser hücrelerini yok etmek için lazer ışının kullanıldığı daha yeni bir tekniktir. Çok yüzeysel cilt kanserlerinin tedavisinde kullanılabilir.

Ayrıca Bakınız: Cilt Kanseri Teşhisi

Greft ve flep cerrahisi sıklıkla büyük cilt kanserlerinin veya yüz veya baş bölgesindeki cilt kanserlerinin cerrahi olarak çıkartılmasının ardından rekonstrüksiyon için kullanılır.

b) Kemoterapi

Kemoterapi, genellikle vücudun uzak bölümlerine yayılmış olan ileri evre cilt kanseri için tercih edilir. Kemoterapi sizin için bir seçenek olabilirse, sağlık ekibi bireyselleştirilmiş bir tedavi planı geliştirmek için birlikte çalışacaktır. Gelişmiş moleküler tümör profillemesi, cilt kanserinin bazı ilaçlara karşı daha hassas veya dirençli olmasını sağlayan belirli genetik değişiklikleri olup olmadığını belirlemek için de kullanılabilir.

c) Radyoterapi

Cilt kanseri radyoterapisi, kalan kanser hücrelerini yok etmek amacıyla lenf nodlarının çıkarıldığı bölgedeki cerrahiyi takiben kullanılabilir. Kanser nüksederse, metastazların boyutunu küçültmek ve özellikle kanser beyne veya kemiklere yayılmışsa, belirtileri hafifletmek için de kullanılabilir.

d) İmmünoterapi

İmmünoterapi, kanser hücreleri ile mücadele etmek için vücudun bağışıklık sistemini kullanan biyolojik kanser tedavi seçenekleridir. Melanom tedavisi için tercih edilebilir.

e) Lokal Hipertermi

Cilt kanserleri için, tümörün radyasyon etkilerine daha duyarlı olmasına yardımcı olmak amacıyla genellikle radyoterapi ile birlikte lokal hipertermi kullanılır. Kemoterapi veya hedefe yönelik tedavi ile birlikte lokal hipertermi de tercih edilebilir.

f) Hedefe Yönelik Tedavi

Hedefe yönelik tedavi, kanser hücrelerinde gen mutasyonu veya protein gibi spesifik özellikleri arayarak çalışır. Hedefe yönelik tedavi ilaçları kendilerini bu hücrelere tutturmak, onları öldürmek veya kemoterapi gibi diğer terapilere yardımcı olmak, daha iyi çalışmak üzere tasarlanmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status