Peritonit Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Peritonit, karın duvarının çevresinde nemli bir doku olan periton ile ilgili bir sorundur. Genellikle reaksiyon, bakteriler gibi mikroplar tarafından enfekte olmasından kaynaklanmaktadır.

Peritonit, doktorların mümkün olan en kısa zamanda tedavisi gereken ciddi ve acil bir sorundur. Peritonit anlamına gelen belirtiler ani, şiddetli karın ağrısı içerir.

Enfeksiyon genellikle bir rüptür veya “perforasyon” yani delinme nedeniyle oluşur. Buna bir örnek, apandisit rüptürü (apandis patlaması) bir apandisite dönüştüğü zamandır. Bu olduğunda, enfeksiyona bağlı sızma bağırsaktan peritona doğru patlar.

Peritonit Belirtileri Nelerdir?

Peritonit, yakınlardaki bir acil serviste acilen tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir sorundur veya bir ambulans çağırabilir. Zaten hastanede iken peritonit gelişen hastalar ile acilen ilgilenilmelidirler.

Kötüleşen ani, ciddi mide ağrısı, peritonitin ana semptomudur.

Peritonitten kaynaklanan enfeksiyon veya iltihap belirtileri arasında aşağıdakiler bulunur. Bazıları, vücutta peritonitten kaynaklanan dehidrasyon ve şok gibi ciddi etkilerle ilgilidir:

 • Ateşlenme, 38°C üzeri ateş
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İshal
 • Yeme isteğinin azalması
 • Fazla idrara çıkmama
 • Hızlı kalp atış hızı
 • Dışkı veya gaz geçememesi

Bu belirtilerin peritonitten veya başka bir sağlık sorunundan kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakmaksızın, tıbbi yardım almak önemlidir.

Doktorların bu gibi belirtilerle yapmak isteyecekleri ilk şey, potansiyel olarak hayatı tehdit eden, peritonit gibi şeyleri ekarte etmek ya da tedavi etmektir.

Peritonitten şişmiş karın

Karın şişmesi, peritonit semptomu olabilir. Peritonit nedeni bir rüptür (yırtılma) olduğunda, sıvı karın boşluğuna ve bağırsağa geçer. Bu vücudun geri kalanından sıvı kaybına neden olur. Peritonitin en kötü dehidrasyon (vücudun su kaybetmesi) etkilerine neden olan şey budur.

Karaciğer hastalığı peritonitin altında yatan neden olduğunda, şişmiş karın farklı bir nedenle oluşur.

Burada, karındaki sıvı şişmesi, enfekte olmuş karaciğer hastalığından kaynaklanır. Bu genellikle diğer peritonit tiplerinde görülen perforasyon içermez. Bu spontan bakteri peritoniti olarak bilinir.

Bu peritonit şekli farklı belirtilere sahiptir. Spontan bakteriyel peritonit semptomları çoğunlukla artan sıvının basıncından kaynaklanan rahatsızlıktır. Karnı şişmiş, enfekte olan karaciğer hastalığı olan insanlar için ağrı hafiften ılıman dereceye kadar şiddetli değildir.

Peritonit Komplikasyonları

Peritonit hızlı bir şekilde teşhis edilmezse, tedavi eksikliği sepsis ve septik şok gibi daha tehlikeli hastalıklara neden olabilir. Peritonit, tıbbi acil bir durumdur, hızlı bir şekilde hayati tehlike oluşturabilir.

Ayrıca Bakınız: Sepsis (Kan Zehirlenmesi)

Periton Nedir?

Karın boşluğu, karın ve böbrek gibi karın, bağırsaklar ve diğer organlar gibi bağırsağın ana bölümlerini içerir.

Periton; karnı veya karın duvarını hizalar, ancak aynı zamanda içe doğru giden birkaç kıvrım oluşturur. Katlanarak peritoneal karın organları arasında örgü yapar ve onlara bir örtücü zar verir. Bu şekilde periton, karnın içerilerini kendi yerlerinde tutar. Periton kıvrımları kan ve sinir kaynakları da içerir.

Peritonit Sebepleri Nelerdir?

Çoğu peritonit vakası enfeksiyonlardan kaynaklanır. Nadiren de olsa, bunlar peritonun kendisinde olabilir. En yaygın olarak, enfeksiyonlar başka bir kaynaktan gelir.

Bağırsakta bir rüptür genellikle bir enfeksiyon kaynağıdır. Rüptürler apandis patlayınca ya da şiddetli mide ülseri tarafından oluşturulan bir delikten veya diğer nedenlerin oluşturduğu delikten gelebilir.

Peritonun sıvı ile doldurulması ve bunun değişimi ile ilgili bir çeşit böbrek diyalizinde bulunan insanlar vücudun dışından enfeksiyon alabilir.

Diğer olası nedenler şunlardır:

 • Pankreas iltihaplanması
 • Crohn hastalığı gibi nedenlerden bağırsak iltihabı
 • Divertikülit
 • Karın travmasına neden olan yaralanmalar, örneğin bıçak ya da silah yaraları

Peritonit, özellikle karaciğer hastalığı, uzun süredir devam eden hastalıklarından dolayı karnında fazla sıvı bulunan insanlarda olabilir. Bu daha az yaygın nedenlerden biridir.

Nadir olmakla birlikte, periton kanserden de etkilenebilir.

Peritonit Teşhisi ve Tanı Kriterleri

Peritonitten kaynaklanabilecek semptomları olan herkes mümkün olan en kısa zamanda bir doktora görünmelidir. Peritonit ciddidir, ancak belirtiler de olursa olsun kontrol altına almak da önemlidir.

Teşhisin ilk adımı doktorların hastaya sorular sormasıdır. Bu, semptomların tipini, zamanlamasını ve yerini saptamalarına yardımcı olur.

Bazen doktorlar için peritonit belirtileri daha belirgindir. Örneğin böbrek hastalığı için peritoneal diyaliz hastası, karın duvarından gelen enfeksiyon riski altındadır. Değiştirilen sıvının nasıl göründüğü için diyaliz izlenecektir. Doktorlar, eğer sıvı bulanıksa, peritoniti hemen teşhis edebilir ve tedavi edebilirler.

Herhangi bir şüphelenilen peritonit için, doktorlar özellikle göbeğe bakarak fizik muayene yaparak işaretleri kontrol ederler.

Enfeksiyonun kontrol edilmesi veya sorunun kaynağının tespiti için daha fazla araştırma yapılmaktadır. Bu tanı testleri şunları içerebilir:

 • Bağışıklık reaksiyonunu doğrulamak için kan örnekleri, yüksek beyaz hücre sayısı ile gösterilir.
 • Daha geniş bakteri komplikasyonlarını test etmek için kan örnekleri
 • Röntgen veya ultrason, örneğin bağırsakta bir deliğin bulunması için
 • BT görüntüleme, X-ışınlarından daha ayrıntılı bir bilgisayar resmi sağlayabilir.
 • Parasentez, enfeksiyonu kontrol etmek için karından sıvı alınması

Parasentez (periton sıvısı çekilmesi)

Periton çevresindeki sıvı akciğerlerden çıkarılabilir, enflamasyon ve enfeksiyon belirtileri açısından test edilebilir. Buna parasentez denir.

Karında aşırı sıvı, periton zarının katları arasındaki boşlukları doldurur. Bu, organlar arasındaki karın boşluğunu doldurduğu anlamına gelir. Doktorlar bu durumu “asit” olarak adlandırıyorlar. Sıvıya asitik sıvı denir.

Test, numuneyi beyaz hücre sayıları ve kimyasal analiz için göndermeyi içerir. Laboratuar bakteri ve diğer mikropları mikroskopta veya leke ve kültür kullanarak arayabilir.

Tüm vakalar parasentez testi için uygun değildir. Yapıldığında ince bir iğne karın derisine ve karın duvarı boyunca sokulur. Aşağıdaki hususları sağlamak için hazırlık yapılır:

 • Lokal anestezi kullanarak ek bir ağrı olmaması
 • Prosedür sterildir, enfeksiyonun ortaya çıkma veya yayılmasını riskini azaltmak

Karında sıvı olması hastaneye ilk etapta gidilme nedenidir. Bu sıvı, karaciğer hastalığı olan insanlar için daha olasıdır ve çoğu peritonit olabilir.

Amerikan Gastroenterologlar Koleji’nin 2010 yıllık bilimsel toplantısında verilen bir rapora göre, spontan bakteri peritoniti, karaciğer sirozu nedeniyle asitle hastaneye kabul edilen insanların yüzde 20’sinde bulunur.

Ayrıca Bakınız: Karaciğer Sirozu Belirtileri

Peritonit Tedavisi

Peritonit tanısı konduğu gibi hastanede tedaviye ihtiyaç duyulur. Doktorlar aşağıdaki tedavileri tercih edebilirler:

 • Enfeksiyonla mücadele için antibiyotik kullanımı: Bunlar, intravenöz enjeksiyonu kullanarak kana doğrudan verilebilir. Bunlar geniş spektrumlu antibiyotiktir, doktorlar bunu derhal başlatırlar. Bakteriyel enfeksiyonların testlerini beklememektedirler. Doktorlar daha sonra daha spesifik ilaçlar kullanabilirler.
 • Ameliyat gerçekleştirilmesi: Ameliyat, nedeni örneğin bağırsakta bir delik olan durumlarda kullanılır. Kötü şekilde etkilenmiş peritoneal dokuyu kaldırmak için ameliyat gerekebilir.
 • Daha geniş destek terapileri kullanımı: Yoğun bakım desteğinden, beslenme korumaya yardımcı olmak gibi bir takım tedaviler içerir.

Peritonit Nasıl Önlenir?

Peritonit her zaman önlenebilir değildir ve uyarı yapılmaksızın gerçekleşebilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda önlenebilir durumdadır.

Hastanelerde iyi hijyen uygulamaları önemlidir. Bu özellikle, böbrek hastalığı olan, enfeksiyonların karnın içine dahil edilebildiği peritoneal diyaliz şekline sahip insanlar için geçerlidir.

Hızlı eylem de önleyici niteliktedir. Çok ciddi mide ağrısı ortaya çıkarsa insanlar tıbbi yardım çağırmalıdır.

Sebep bir bağırsak delinmesi ise, hızlı davranmak, peritonit gelişmesini engelleyebilir. Her durumda hızlı müdahale önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status