Sinüs Enfeksiyonu Erken Belirtileri Nelerdir?

Sinüs enfeksiyonu; sinüs boşluğu duvarları iltihaplanarak, boşluk içinde mukus biriktiğinde oluşur. Sinüs enfeksiyonlarının çoğu, mevsimsel alerjiler ve soğuk algınlığı sonucu ortaya çıkar. Erken belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak, kronik sinüs enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olabilir. Akut sinüs enfeksiyonlarının çoğu ise, reçetesiz ilaçlar kullanılarak kendiliğinden temizlenir. Gelişmekte olan sinüs enfeksiyonunun en sık görülen erken belirtileri ise; burun tıkanıklığı, sinüs basıncı ve post nazal akıntıdır. Eğer bu belirtiler sizde de varsa, herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuzla konuşunuz.

Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı genellikle sinüs boşluğunda aşırı mukus olarak yanlış anlaşılır. Burun tıkanıklığı; şişmiş, iltihaplı sinüs membranlarının ve aşırı mukus üretiminin bir kombinasyonudur. Sinüs enfeksiyonu başlangıç safhasında, sinüs boşluğu tahriş olur, şişer ve normal hava akımı ve uygun drenaj kesilir. Burun tıkanıklığının ilk belirtileri ise; burun akıntısı, tıkalı burun ve sürekli hapşırma şeklinde ortaya çıkabilir. Dekonjestanlar; iltihaplı sinüslere kan akışını kısıtlar, şişliği azaltır ve uygun drenaj sağlayarak ayrıca gelişmekte olan sinüs enfeksiyonunu önler.

Sinüs Basıncı ve Ağrı

Sinüs boşluğu şişer; gözler, kulaklar ve diş olmak üzere başı çevreleyen kısımlarda aşırı basınç olur. Sinüs basıncı, bu alanlarda ağrı veya hassasiyet olarak kendini gösterebilir. Aynı zamanda, sinüs basıncı gözlerin altında veya yanakların etrafında şişliğe neden olabilir. Genellikle hızlı bir şekilde ayağa kalktığınızda veya eğildiğinizde, sinüs ağrısı daha da kötüleşir. Sinüs basıncı veya ağrısı belirtileri ortaya çıktığında, doktor tarafından OTC dekonjestan ve anti-enflamatuar ağrı kesici reçete edilebilir. Anti-enflamatuar ağrı kesiciler; şişliği azaltmaya ve sinüs baş ağrısını rahatlatmaya yardımcı olacaktır.

Post Nazal Akıntı

Boğazın arkasında mukus akıntısı olur ve sinüs enfeksiyonunun erken belirtisidir. Post nazal akıntı genellikle alerjenler veya soğuk algınlığından kaynaklanır. Ancak, sinüs boşluğunun mukus üretmeye cevap vermeye başlamasının erken bir işaretidir. Aşırı mukus boşaldıktan sonra boğaz ağırı, göğüs tıkanıklığı veya mide ekşimesi sorunlarına neden olabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status