Rahim İçi Zarı (Endometrium) Kanseri Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Rahim İçi Zarı (Endometrium) Kanseri Belirtileri

Rahim içi zarı (endometrium) kanserinin en yaygın belirtisi; anormal vajinal kanamalardır. Menopoz sonrası kadınlarda ortaya çıkan herhangi bir vajinal kanama anormaldir ve bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Henüz menopoza girmeyen veya halen menopoz döneminde olan kadınlarda, normal menstrüel kanama ile anormal kanamayı ayırt etmek zor olabilir. Regl gören kadınlarda daha ağır veya daha sık aralıklarla ya da döngüler arası kanama olması kanser şüphesi uyandırabilir. Eğer herhangi bir anormal vajinal kanama ile karşılaşırsanız, doktor randevusu alınız.

Rahim içi zarı kanserinin aşağıda yer alan semptomları çok daha az görülür ve genellikle oldukça ilerlemiş kanseri işaret eder:

  • Pelvik ağrı
  • Pelvik bölgede kitle (şişlik veya yumru)
  • Açıklanamayan kilo kaybı

Eğer menstrual dönemlerle ilişkili olmayan vajinal kanama veya akıntı, pelvik ağrı veya ilişki sırasında ağrı gibi sizi endişelendiren semptomlar söz konusuysa, doktor randevusu alınız.

Ayrıca Bakınız: Endometrium Kanseri Nedir?

Rahim İçi Zarı (Endometrium) Kanseri Nedenleri

Rahim içi zarı kanserinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, çeşitli risk faktörleri tespit edilmiştir. Endometriyumdaki hücrelerde (rahim içi zarında) bir genetik mutasyonla normal sağlıklı hücreler anormal hücrelere dönüşür. Sağlıklı hücreler belirli bir oranda büyür ve çoğalırlar, sonunda belirli bir sürede ölürler. Anormal hücreler kontrolsüz büyür ve çoğalırlar ve belirli bir zamanda ölmezler. Biriken anormal hücreler tümör denilen bir kitle oluştururlar. Biriken kanser hücreleri yakın dokuları istila eder ve vücudun başka bir yerine yayılım göstermek (metastaz yapar) için başlangıçtaki tümörden ayrılabilirler.

Endometrium kanserinin olası risk faktörleri şunları içerir:

Hormonal dengesizlik: Yumurtalıklar; östrojen ve progesteron olmak üzere iki ana hormon oluşturur. Bu hormonların dengesindeki dalgalanmalar, rahim iç astarında değişikliğe neden olur. Vücutta östrojen miktarını arttıran, ancak progesteron seviyesini arttırmayan bir hastalık endometrium kanseri riskinizi artırabilir. Örnekler arasında polikistik over sendromu, obezite ve diyabetli kadınlarda meydana gelebilecek yumurtlama problemleri bulunmaktadır. Menopoz sonrasında progesteron içermeyen, ancak östrojen içeren hormonlar almak endometrium kanseri riskini arttırır. Östrojen salgılayan nadir bir yumurtalık tümörü türü de rahim içi zarı kanseri riskini artırabilir.

Menstruasyon süresi: Erken yaştan itibaren regl görülmesi (12 yaşından önce) veya menopoz başlangıcı, daha sonra endometrium kanseri riskini arttırır. Daha fazla regl periyotu, rahim içi zarına östrojen maruziyetini artırır.

Gebe kalmamak: Hiç gebe kalmayan bayanlarda, en az bir gebelik yaşayan bayanlara kıyasla rahim içi zarı kanseri riski daha fazladır.

Yaşın ilerlemesi: Yaşlandıkça, rahim içi zarı kanseri riski artar. Rahim zarı kanseri en çok menopoz sonrası kadınlarda görülür.

Obezite: Obez olmak, rahim içi zarı kanseri riskini arttırır. Aşırı vücut yağı vücudun hormon dengesini değiştirdiğinden, bu durum ortaya çıkabilir.

Meme kanseri için hormon tedavisi: Tamoksifen hormon ilacı alan meme kanseri olan kadınlarda, endometrium kanserine yakalanma riski vardır.

Kalıtsal bir kolon kanseri sendromu: HNPCC (herediter non polipozis kolorektal kanser); rahim içi zarı kanseri de dahil olmak üzere, kolon kanseri ve diğer kanser risklerini arttıran bir sendromdur. HNPCC,  ebeveynlerden çocuklara geçen bir gen mutasyonu nedeniyle oluşur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status