Obezite Nedir? Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Obezite Nedir?

Obezite; aşırı miktarda vücut yağıyla bağlantılı kompleks bir hastalıktır. Terim olarak “obez“, çok kilolu, vücut yağ oranı fazla olan ve hastalık derecesinde şişman kişiler için kullanılır. Obezite sadece estetik ve görsel olarak endişe edilecek bir rahatsızlık değildir. Aynı zamanda kalp hastalığı, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi hastalık ve sağlık sorunları riskini de arttırır.

Obez olmak, özellikle kilonuzla ilgili sağlık problemleri yaşamanız anlamına gelir. İyi haber ise, makul oranda kilo vermek bile obezite ile ilişkili sağlık sorunlarını iyileştirebilir veya önleyebilir. Beslenme değişiklikleri, fiziksel aktiviteyi artırmak ve davranış değişiklikleri; kilo vermeye yardımcı olabilir. Obezite tedavisinde, reçeteli ilaçlar ve obezite cerrahisi ek seçeneklerdir.

Obezite Belirtileri

Beden kitle indeksi (BKİ), en yaygın kullanılan obezite tanı yöntemidir. Bir bireyin kilosunun boyuna oranla sağlıklı, ideal aralıkta olup olmadığının bir ölçüsüdür. Beden kitle indeksi (BKİ) 30 veya daha fazla olduğunda obezite teşhisi konur. BKİ hesaplamasında, kişinin kilosu, boy uzunluğunun karesine bölünür.

Çoğu insan için, BKİ hesaplaması makul bir vücut yağı tahmini sağlar. Bununla birlikte, BKİ doğrudan vücut yağını ölçmez. Bu yüzden bazı kişiler, örneğin kaslı sporcular, fazla vücut yağına sahip olmadıkları halde BKİ hesaplaması ile obez kategorisinde yer alabilirler.

Eğer obez olabileceğinizi düşünüyorsanız ve özellikle aşırı kilo ile ilgili sağlık problemlerinden endişeleniyorsanız, doktor randevusu alınız. Böylelikle sağlık riskleriniz değerlendirilebilir ve zayıflama seçenekleri tartışılabilir.

Obezite Nedenleri nelerdir?

Vücut ağırlığı üzerinde genetik, davranışsal ve hormonal etkiler olmasına rağmen; egzersiz ve normal günlük faaliyetler yoluyla yaktığınız kaloriden daha fazla kalori aldığınızda, obezite oluşur. Vücudunuz bu fazla kaloriyi yağ olarak depolar.

Obezite, bazen Prader Willi sendromu, Cushing sendromu ve diğer hastalıklar gibi tıbbi bir nedene dayanıyor olabilir. Bununla birlikte, bu rahatsızlıklar nadir görülürler ve genel olarak, obezitenin başlıca nedenleri şunlardır:

  • Hareketsizlik: Eğer çok aktif değilseniz, fazla kalori yakımı olmaz. Hareketsiz bir yaşam tarzı ile egzersiz ve normal günlük aktivitelerle yakılandan her gün daha fazla kalori alınabilir.
  • Sağlıksız beslenme ve yeme alışkanlıkları: Yaktığınızdan daha fazla kalori alırsanız, kilonuzun artması kaçınılmazdır. Özellikle fast food ve yüksek kalorili içecekler ve bu beslenme alışkanlıkları obeziteye davetiye çıkarır.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status