Rahim İçi Zarı (Endometrium) Kanseri Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Rahim İçi Zarı (Endometrium) Kanseri Nedir?

Endometrium kanseri; rahim iç duvarını astarlayan doku olan endometrium da başlayan bir kanser türüdür. Aynı zamanda, rahim içi zarı kanseri olarak da bilinir. Bazen, rahim kanseri de denir. Rahimde, uterus sarkomlar da dahil olmak üzere diğer kanser türleri oluşabilir. Ancak endometrium kanserine göre çok daha az yaygındır.

Rahim; pelvis bölgesinde bulunan, gebelikte fetüsün geliştiği armut benzeri bir organdır. Rahmin üst kısmı korpus olarak adlandırılır. Rahmin alt, daha dar kısmı ise serviks olarak adlandırılır. Serviks, rahmin vajinaya bağlanan alt kısmıdır. Rahmin dış tabakasına miyometriyum denir, kalın ve güçlü kaslardan oluşur. Endometrium; yumuşak ve süngerimsi bir dokuya sahiptir.

Her ay endometrium menstrual döngünün bir parçası olarak değişir. Döngü başlangıcında, yumurtalıklar endometriyumun kalınlaşmasına neden olan östrojen adı verilen bir hormon salgılarlar. Döngünün ortasında, yumurtalıklar progesteron adı verilen başka bir hormonu salmaya başlarlar. Progesteron, endometriyumun en içteki katmanını, embriyo oluşumunda (gebelik) desteklemek için hazırlar. Eğer gebelik oluşmazsa, hormon seviyeleri önemli ölçüde düşüşe geçer. Bu, menstrual döngünün döngüsel doğasını sağlar.

Endometrium kanseri, endometrium hücreleri dejeneratif bir değişim veya kötü huylu bir dönüşüm geçirdiğinde ortaya çıkar ve normal olarak büyümelerini sınırlayan kontrol mekanizmaları olmaksızın kontrol dışı büyümeye ve çoğalmaya başlarlar. Hücreler büyüdüğünde ve çoğaldığında, kanser veya malign tümör olarak adlandırılan bir kitle oluştururlar. Kanserli hücreler diğer doku ve organlara yayılım göstererek, metastaz yapabilir. Kanserli tümörler, komşu organlar veya lenf nodlarına yayılarak hasar verebilir ya da kan dolaşımı veya lenf sıvısı kanallarını istila edebilir ve akciğerler gibi uzak organlara ve kemiklere yayılabilir. Bu süreç metastaz olarak adlandırılır. Metastatik tümörler tüm kanserlerin en agresif ve ciddi komplikasyonlarıdır.

Endometrium kanseri genellikle erken evrede saptanır. Bunun nedeni, sıklıkla anormal vajinal kanamaya neden olması ve beraberinde jinekoloji muayene için randevu alınmasıdır.

Eğer rahim içi zarı kanseri erken evrede teşhis edilirse, genellikle rahmin alınması cerrahisi ile kanser tedavi edilebilir.

Endometrium Kanseri Türleri

İki ana tip endometrium kanseri vardır. Neredeyse tüm endometrium kanserleri, endometrium adenokarsinomlardır. Yani glandüler dokudan kaynaklanırlar. Rahim içi zarı kanserinin diğer türü, uterin sarkomlarıdır. Bağ dokusu veya uterustaki kaslardan kaynaklanırlar.

Endometrium adenokarsinomların alt tipi; skuamöz hücreler içerir. Endometrium adenokarsinomların diğer alt türleri; seröz papiller adenokarsinom ve berrak hücreli karsinomlardır.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status