Rektum Kanseri Nedir? Hakkında Bilgiler

Rektum Kanseri Nedir?

Rektum kanseri, anüsün kalın bağırsağa bağlandığı kolonun alt kısmındaki anormal kanserli hücrelerin büyümesi ile başlar. Rektum kanseri genellikle kolon kanseri ile birlikte gruplandırılır ve buna “kolorektal kanser” adı verilir. Rektum kanseri çoğunlukla rektumun içindeki hücrelerde başlar. Kanser erken evrede tespit edilirse, tedavide başarı şansı yüksektir.

Rektum, vücudun sindirim sisteminin bir parçasıdır. Sindirim sistemi gıdalardan besin maddelerini (vitaminler, mineraller, karbonhidratlar, katı yağlar, proteinler ve su) alır ve atıkları vücudun dışına atmaya yardımcı olur. Sindirim sistemi yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsaktan oluşur. Kolon, kalın bağırsağın ilk kısmıdır ve yaklaşık 1,5 ila 2 metre uzunluğa sahiptir. Birlikte, rektum ve anal kanal kalın bağırsağın son bölümünü oluşturur ve yaklaşık 15-20 santimetre uzunluktadır. Anal kanal anüs de sona erer. Rektumdan, atıklar anüs yoluyla vücuttan atılır. Rektumun astarı (epitelyum) dışkıyı anüs yoluyla yağlamaya yardımcı olan mukus salgılar.

Rektum kanseri yavaş yavaş gelişir ve genellikle kolondaki astar dokusunun aşırı büyümesi olan polip olarak başlar. Kanser polip içinde gelişebilir, ancak tüm polipler kanser içermez.

Rektum Kanseri Türleri

Kolorektal kanserlerin %95’inden fazlası adenokarsinomlardır. Kolorektal adenokarsinomların yaklaşık %90’ı adenom olarak başlar.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status