Omurga Kanserleri Nedir? Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Omurga Kanserleri Nedir?

Primer omurga kanseri; omurilik içindeki hücrelerden veya çevreleyen yapılardan (omurga kemikleri, dokuları, sıvı veya sinirleri) gelişen bir kanser türüdür. “Spinal kanser” de denir.

Merkezi sinir sisteminin (MSS) bir parçası olan omurilik, beyin tabanından sırta doğru uzanan bir sinirsel dokudur. Üç koruyucu membran (zar) ile çevrili olup, omurlar içine alınmıştır. Omurilik, beyin ve vücudun geri kalan kısmı arasında önemli mesajlar taşır.

Omurga Kanseri Türleri

Omurga tümörleri; omurgadaki konumlarına göre sınıflandırılır. Spinal tümörlerin çoğu metastatik tümörlerdir. Göğüs, prostat veya böbrek gibi vücudun başka bir yerinden omurgaya yayılmıştır.

Ayrıca Bakınız: Beyin Tümörü Hakkında Bilgi

Diğer nörolojik kanserler:

Omurilik tümörlerinin yanı sıra; kanser beyin ve periferik sinirler gibi merkezi sinir sisteminin diğer bölgelerinde başlayabilir veya bu kısımlara yayılabilir.

Primer beyin kanseri, beyin hücrelerinde gelişir. Primer beyin tümörleri nadir görülür. Metastatik beyin kanseri veya vücuda başka bir yerinden beyne yayılmış olan kanser daha yaygındır.

Omurga Kanserleri Belirtileri

Omurga kanserleri; tümörün türü, büyüklüğü, yeri ve derecesi ile birlikte bireyin yaşı, tıbbi geçmişi ve diğer birçok faktöre bağlı olarak farklı semptomlara yol açabilir. Yaygın görülen bazı omurga kanseri belirtileri; ağrı, uyuşma, güçsüzlük ve idrar zorluğu içerir.

Spinal kanser belirtileri çok yavaş ortaya çıkabilir. Bazı vakalarda, semptomlar birkaç saat veya gün içinde bile hızla ortaya çıkabilir. Metastatik omurga tümörleri, vücudun başka bir yerinden omurgaya yayılır ve genellikle hızlı bir şekilde ilerler.

Omurga kanserlerinin en belirgin belirtisi ağrıdır. Ağrı; tümörün spinal kolondaki varlığından dolayı ortaya çıkabilir; hassas sinir uçlarına itilmesi veya omurga instabilitesine neden olur. Omurga düzgün şekilde dizilmediğinde, diğer fiziksel olarak belirgin semptomlar (örneğin; duruş değişiklikleri, kiföz veya kamburluk) ortaya çıkabilir.

Tümör omuriliğe baskı yaptığında, belirtiler kol veya bacaklarda uyuşma ya da karıncalanma ile başlar. Hastalık ilerledikçe, omurga kanseri belirtileri güçsüzlük, bacakları hareket ettirememe ve sonunda felç içerebilir.

Omurga tümörlerinin bazı yaygın belirtileri aşağıdakileri içerir:

  • Ağrı (sırt ve/veya boyun ağrısı, kol ve/veya bacak ağrısı)
  • Yürüme güçlüğü
  • Kollarda veya bacaklarda kas zayıflığı veya uyuşukluk
  • Genel duyu kaybı
  • İdrar kaçırma (üriner inkontinans)
  • Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik (dışkı retansiyonu)
  • Değişen derecelerde felç
  • Omurga deformiteleri (spinal deformite)
  • Ağrı ya da ayakta durma zorluğu

Omurga Kanserleri Sebepleri

Omurga tümörlerinin nedenleri halen bilinmemektedir. Spinal kanser gelişimine katkıda bulunabilecek bazı genetik hastalıklar olmasına rağmen; spinal (omurga) kanseri için risk faktörleri vücudun diğer kanserlerine göre daha az tanımlanmıştır.

Omurga kanserleri için belirgin risk faktörleri şunları içerir:

Kanser öncesi tıbbi geçmiş: Omurgaya yayılma ihtimali daha yüksek olan kanserler arasında meme, akciğer, prostat ve multipl miyelom bulunur.

Zayıf bağışıklık sistemi: Bağışıklık sistemi zayıflamış olan bazı insanlarda spinal kord (omurilik) lenfomaları gelişir.

Kalıtsal hastalıklar: Von Hippel – Lindau hastalığı ve nörofibromatozis 2 (NF2); omurilikteki tümörler ile bağlantılı bazı kalıtsal hastalıklardır.

Kimyasallara maruz kalma: Radyoterapi veya endüstriyel kimyasallara maruz kalmak, spinal kansere yakalanma olasılığını artırabilir.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status