Rektum Kanseri Tanısı Nasıl Olur?

Rektum Kanseri Teşhisi

Rektum kanseri tanısı için kullanılan testler ve prosedürler aşağıda listelenmiştir:

Fizik muayene ve tıbbi geçmiş: Genel belirtileri kontrol etmek amacıyla yapılan fizik muayene ile sıra dışı bir bulgu veya yumru gibi hastalık belirtileri olup olmadığı kontrol edilir. Hastanın tıbbi geçmişi de ele alınır.

Dijital Rektal Muayene (DRE): Rektum muayenesidir. Yumru veya anormal bir bulgu olup olmadığı elle yapılan rektal muayene sırasında kontrol edilir. Kadınlarda vajina da muayene edilebilir.

Kolonoskopi: Polipler, anormal bölgeler veya kanser için rektum ve kolonun incelenmesi prosedürüdür.

Ayrıca Bakınız: Rektum Kanseri Nedir?

Biyopsi: Kanser belirtilerini kontrol etmek amacıyla mikroskop altında incelenmek üzere hücre veya doku örneği alınır. Biyopsi sırasında çıkarılan tümör dokusu, hastanın HNPCC’ye neden olan gen mutasyonuna sahip olup olmadığını görmek için kontrol edilebilir. Bu da tedavinin planlanmasına yardımcı olabilir. Aşağıdaki testler kullanılabilir:

Revers-Transkriptaz Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-PCR): Doku örneğindeki hücrelerin, gen yapısı veya işlevinde belirli değişiklikler aramak için kimyasallar kullanılarak incelendiği bir laboratuar testidir.

İmmünohistokimya: Doku örneğinde belirli antijenler olup olmadığını kontrol etmek amacıyla antikorların kullanıldığı bir testtir. Bu tip test farklı kanser türleri arasındaki farkı anlamak için kullanılabilir.

Ayrıca Bakınız: Rektum Kanseri Belirtileri

Karsinoembriyonik antijen (CEA): Kanda CEA seviyesini ölçen bir testtir. CEA hem kanser hücrelerinden hem de normal hücrelerden kan dolaşımına salınır. Normalden yüksek miktarlarda bulunursa, rektum kanseri belirtileri veya diğer hastalıkların işareti olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status