Safra Kesesi İltihabı Tanısı Nasıl Olur?

Safra Kesesi İltihabı Teşhisi

Safra kesesi iltihaplanması tanısı için kullanılan testler ve prosedürler aşağıdakileri içerebilir:

Fizik muayene: Fiziksel muayene sırasında karaciğer ve safra kesesinin yer aldığı karın sağ üst kısmı kontrol edilir.

Kan testleri: Safra kesesi ve safra yollarının tıkanmasını ve/veya tahriş olmasını işaret eden bir enfeksiyon veya yüksek karaciğer enzimleri olduğunu düşündüren yüksek beyaz kan hücresi sayımı ortaya çıkarabilir. Yüksek seviyelerde bilirubin, alkalin fosfataz ve serum aninotransferaz da tanı konulmasına yardımcı olabilir.

Ultrason: Bu ağrısız prosedür, genellikle safra kesesi taşları ve kolesistit varlığını doğrulamak için yapılan ilk testtir. Safra taşları genellikle ultrasonda görülür. Ayrıca, ultrasonda görülen kalınlaşmış safra kesesi duvarı, akut veya kronik kolesistit olabileceği anlamına gelebilir.

Kolesintigrafi: HIDA (hepatobiliyer iminodiasetik asit) taraması olarak da bilinir. Bu test ile engellenen safra kesesi veya safra yolları kontrol edilir.

Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması: Bu test, safra taşlarının saptanmasında ultrason kadar oldukça iyi değildir. Ancak safra kesesi ile çevredeki yapıların (karaciğer, safra yolları, bağırsaklar ve pankreas) mükemmel bir görüntüsünü sağlar.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status