Larenjit İle İlgili Merak Edilenler

Larenjit Nedir?

Bakteri, virüs ve mantarlara bağlı olarak, ses tellerinin iltihaplanmasına ve buna bağlı olarak ses kısılması sorununun yaşanmasına “Larenjit” denir. Bu hastalığın ortaya çıkmasındaki en önemli etkenler; sesin yanlış kullanılması, alerjik reaksiyonlar, tahriş ve enfeksiyonlar, sigara içmek veya dumanına maruz kalmak, boğaz reflüsü ya da tüberküloz gibi hastalıkların tetiklemesidir. Yine; grip veya ezle gibi soğuk algınlıkları sonrasında yaşanan ses kısılmaları da larenjit hastalığını ortaya çıkarabilir.

Larenjit Belirtileri Nelerdir?

Larenjit Tedavisi Hakkında Bilgiler

Yukarıdaki belirtilerin dahilinde doktora başvuran bireylere yapılan testler sonrasında, larenjit hastalığının bakterilerden mi yoksa virüslerden mi kaynaklandığı teşhisi konulur ve gerekli tedavi uygulanır. Eğer bakterilere bağlı olarak rahatsızlık ortaya çıkıyorsa; ilaç tedavisi ile bu rahatsızlıktan bireyler kısa bir sürede kurtulabilirler.

Teşhis sırasında rahatsızlığın virüslerden kaynaklandığı ortaya çıkıyorsa; sıcak içecekler içerek hasta bir süre sonra kendini iyi hissedebilir. Eğer larenjit hastalığı ilerlemişse; doktorunuz antibiyotik tedavisi verebilir.

Larenjit genellikle birkaç gün süren bir hastalıktır ve bu süreçte bireylerin fazla konuşmaları, ses tellerinin zarar görmemesi için önemlidir. Yine; gırtlağı tahriş edecek çeşitli unsurlardan kaçınmanızı öneriyoruz. Örneğin; kuru hava ses tellerine zarar verebilir ve hastalığın geçmesi güçleşebilir. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status