Şampuansız Saçlar Nasıl Yıkanır?

Son 1 yıldır konuşulan konulardan biri şampuansızlık hareketidir. İngilizcede “No Poo” olarak geçen bu hareket, ülkemizde de duyuldu ve belli bir kesi tarafından uygulanmaya başlandı bile!

Şampuansızlık hareketi nedir, neyi amaçlar?

Asıl amaç, kimyasal ürünleri kullanmadan cilt temizlik ve bakımını sağlamaktır. Doğal yöntemlerle bakım ve temizlik ihtiyacını karşılayarak, sağlıklı bir yaşam sürmektir.

Hazır şampuanların içinde pek çok kimyasal bulunmaktadır. En iyi şampuan bile, içindeki maddelerden dolayı cildinize ve saçlarınıza zamanla zarar verir.

Büyüklerimizin saçlarının dökülmeme sebeplerinden biri doğal sabunlarla yıkanıyor olmalarıdır. Ama günümüzde herkesi saçları dökülüyor, yıpranıyor ve genellikle sağlıksız görünüyor. Çeşitli şekillendirme ve boyama işlemleri de saçların yapısını zedelemektedir. Ancak şampuanların da bu anlamda etkisi vardır.

Bu, herkes şampuanı bıraksın ve doğala dönsün demek değildir. Çünkü radikal bir karar olduğu gerçeğini yadsıyamayız. Bunun yanı sıra, saçlarınızın bu yeniliğe alışması da zaman alacaktır. Bu zamanın ne kadar süreceğini bilemeyiz; kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Ancak alıştığınız takdirde muhtemelen şampuansız temizliği daha çok seveceksiniz.

Şampuan yerine ne kullanılıyor?

Birebir ölçekte karbonat ve su kullanılıyor. Karbonat, ciddi anlamda güçlü bir temizleyicidir. Saç, diş, ev, eşya temizliğinde bile kullanılabilir. Bu yüzden saçlarınızı da gerçek anlamda temizleyeceğine emin olabilirsiniz. 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı karbonat koymanız yeterlidir. Suyun oranı arttıkça karbonat oranı da artacaktır ama hep birebir değerde gitmesi doğru bir oran olacaktır.

Karbonatlı suyun yanında sirkeli su da kullanılıyor. Bunun amacı da saçları parlatmak ve yumuşatmaktır. Aslında saç kremi yerine kullanılıyor da denilebilir. Sirkeli suyu hazırlamak için de birebir ölçek uygulayabilirsiniz.

Karbonatlı su ve sirkeli suyla saçlarınızı temizlemeye başladığınızda, alışma sürecinde zorluk yaşayabilirsiniz. Saçlarınız karışabilir, zor açılabilir ve sertleşebilir. Ancak bunun için de saçlarınıza argan yağı sürebilirsiniz. Duş sonrasında ıslak saçınıza argan yağı sürüp sonra tararsanız zorluk yaşamazsınız.

Argan yağının elektriklenmeyi alma, saçı besleme ve yumuşatma gibi etkileri vardır. Üstelik böylesine doğal yıkanmış bir saça uyguladığınızda çok daha olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Eğer siz de bu harekete katılmak istiyorsanız vakit kaybetmeden sirke ve karbonat alıp karışımlarınızı hazırlayın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status