Tifo Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Eğer tifo hastalığı erken teşhis edilirse, başarılı bir şekilde antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Eğer tedavi edilmezse, tifo ölümcül olabilir. Ancak gelişmekte olan ülkelerde tifo daha yaygın bir risktir. Küresel olarak, 2010 yılında 26.9 milyon vaka rapor edildi ve yaklaşık 200.000 kişinin tifodan dolayı yaşamını yitirdiği bildirdi.

Tifo hakkında hızlı bilgiler:

Aşağıda tifo ile ilgili önemli noktalar kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi ana makalede yer almaktadır.

 • Tedavi edilmezse, tifo enfekte kişilerin yaklaşık yüzde 25’ini öldürür.
 • Bazı insanlar, tifo semptomları gelişmeden bakterileri taşıyabilirler.
 • Tifo ateşleri düzenli olarak 40 dereceye ulaşır.
 • Tifo vakalarının çoğunluğu genelde yurtdışına seyahat yapan insanlarda görülür.
 • Tifo için tek tedavi antibiyotiktir.

Tifo Nedir?

Tifo, Salmonella typhimurium bakterisinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Bakteri bağırsaklarda ve insanların kan dolaşımında bulunur. Virüs bulaşmış bir kişinin dışkılarıyla doğrudan temas yoluyla bireyler arasında yayılır.

Ayrıca Bakınız: Salmonella Hastalığı

Hiçbir hayvan bu hastalığı taşımaz, bu nedenle bulaşma insanlar arasında olur.

Tedavi edilmezse, 4 vakanın 1’inde tifo ölümle sonuçlanır. Tedavi verilirse, 100 vakanın 4’ünden azı ölümcüldür.

Tifo nasıl bulaşır?” S. typhi ağızdan girer ve bağırsaklarda 1-3 hafta geçirir. Bu süreden sonra bağırsak duvarından geçerek kan dolaşımına geçer. Kan dolaşımından diğer dokulara ve organlara yayılır. Konağın bağışıklık sistemi, savaşmak için çok az şey yapabilir. Çünkü S. typhi konakçı hücreleri içinde, bağışıklık sisteminden uzakta yaşayabilir.

Tifo hastalığı kan, dışkı, idrar veya kemik iliği örneği yoluyla S. typhi’nin varlığını saptayarak teşhis edilir.

Tifo Belirtileri Nelerdir?

Semptomlar normalde bakterilere maruz kaldıktan 6-30 gün sonra başlar. Tifo’nun iki önemli belirtisi ateş ve kızarıklıktır. Tifo ateşi, özellikle birkaç günde 40 dereceye kadar giderek artmaktadır.

 • Her hastayı etkileyen döküntü, özellikle boyun ve karında gül renkli lekelerden oluşur.
 • Diğer belirtiler zayıflık, karın ağrısı, kabızlık ve baş ağrısı olabilir. Nadiren semptomlar konfüzyon, ishal ve kusmayı içerebilir (ancak normalde şiddetli değildir).
 • Ciddi, tedavi edilmemiş vakalarda bağırsak delinebilir. Bu, gerçekten çok ciddi olabilen peritonit (karın içinden geçen dokunun enfeksiyonu) yol açabilir.

Not: Paratifo, tifo ile benzer belirtilere sahip olmakla birlikte, Salmonella enterica’nın neden olduğu hastalıktır. Her iki hastalık da benzer şiddettedir.

Tifo Nasıl Önlenir?

Temiz suya ve yıkama tesislerine erişimi az olan ülkelerde tipik olarak daha yüksek sayıda tifo vakası vardır.

Afrika, Güney Amerika ve Asya’da (özellikle Hindistan) seyahat eden insanlar dikkatli olmalıdır.

Tifo, enfekte insan dışkılarının teması ve yutulması yoluyla yayılır. Bu, bulaşmış bir su kaynağından veya yiyeceklerle temasla olabilir.

Aşağıda, tifo enfeksiyonunu en aza indirmeye yardımcı olmak için seyahat ederken dikkat edilmesi gereken bazı genel kurallar şöyledir:

 • Şişe su içmek (tercihen karbonatlı)
 • Şişelenmiş su kaynaklı olamazsa, suyu tüketmeden önce en az bir dakika boyunca kaynama noktasında ısıttığınızdan emin olun.
 • Başkası tarafından işlenen herhangi bir şeyi yerken dikkat edin.
 • Sokak gıda tezgahlarında yemekten kaçının ve yalnızca sıcak olan yemekleri tüketin.
 • Buzlu içecek içmeyin.
 • Çiğ meyve ve sebzelerden kaçının ve meyveleri kendiniz soyun.

Tifo Aşısı

Yüksek riskli bir bölgeye seyahat etmeden önce tifo aşısı yapılması önerilir. Bu, oral ilaç veya tek seferlik bir enjeksiyonla sağlanabilir.

Not: Aşılar yüzde 100 etkili değildir. Yemek yerken ve içecek içerken dikkatli olunmalıdır.

Birey halihazırda hastaysa veya 6 yaşın altındaysa aşılama başlatılmamalıdır. HIV taşıyan herhangi bir kişi canlı oral doz almayacaktır.

Tifo semptomları geçtiğinde bile, bakterileri taşımak hala mümkündür. Sonuç olarak, hastalığı tamamen yenmek zordur. Çünkü semptomları bitmiş taşıyıcılar yiyecekleri yıkarken veya başkalarıyla etkileşime girerken ihtiyatlı davranmayı bırakabilir.

Her ne kadar mevcut iki tür tifo aşısı mevcut olsa da, daha güçlü bir aşı gerekmektedir. Aşının canlı, oral versiyonu, ikisinin en güçlüsüdür; 3 yıl sonra da, bireyleri yüzde 73’ünde enfeksiyona karşı koruyor. Bununla birlikte, bu aşı daha fazla yan etkiye sahiptir.

Mevcut aşılar her zaman etkili değildir ve tifo yoksul ülkelerde o kadar yaygın olduğundan, yayılmasını önlemenin daha iyi yollarını bulmak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Etkililik ne olursa olsun, riskli bölgelerdeki çocukların mevcut aşılarla tedavi edilmesi yarar sağlayacaktır.

Tifo Tedavisi

Tifo için tek etkili tedavi antibiyotiktir. Antibiyotiklerin haricinde, yeterli su içmek suretiyle nemden arındırmak mantıklıdır. Daha şiddetli durumlarda, bağırsak delinmişse ameliyat gerekebilir.

Tifo antibiyotik direnci:

Birtakım diğer bakteriyel hastalıklarda olduğu gibi, antibiyotik direncinin problemi, tifo hastaları için mevcut olan ilaç seçimini etkiliyor. Son yıllarda tifo, trimetoprim-sulfametoksazol ve ampisiline dirençli hale geldi.

Asemptomatik taşıyıcılar:

Bazı kişiler asemptomatik tifo taşıyıcısıdır. Yani bakterileri barındırır, ancak herhangi bir kötü sonuç alınmaz. 6 kişide en çok 1 kişi sessiz bir taşıyıcı olma özelliğine sahiptir. Bu bireyler, yüksek riskli popülasyonlarda özellikle tehlikelidir.

“Tifo Mary” (1869-1938) olarak da tanınan Mary Mallon, ABD’de asemptomatik tifo taşıyıcısı olarak bilinen ilk kişi oldu. Aşçı olarak meslek yaşamında Mary’nin en az 51 kişiye bulaştırdığı biliniyor ve bunların üçü yaşamını yitirdi. İrlandalı bir göçmen olan Mary, bir dizi aileye aşçı olarak çalışarak, başka bir yerde çalışmaya başlamadan önce her bir evin sayısız üyesine bulaştırdı. Mallon sonunda izlendi ve karantina altına alındı. Sonuçta, otuz yılını zorla karantina ederek geçirdi. 69 yaşındaki pnömoniden (zatürre) öldü.

Makrofajlar ve S. Typhi:

Araştırmalar, S. typhi’nin bağışıklık sisteminin bir parçası olan makrofajlar içinde yaşayabileceğini ortaya koydu. Makrofajlar normalde patojenleri öldürmekle sorumludur, ancak S. typhi saldırılarını onlardan kopararak önleyebilir. Bilim adamları, bakterilerin bu özelliği nasıl becerdiklerini yavaşça çözüyorlar.

Makrofajların iki saldırı modu vardır. Başlangıçta, bir patojene ilk fark edildiğinde, vücut inflamatuvar bir reaksiyon başlatır. Bu iltihap makrofajı öldürme moduna geçirir. Vücut süresiz olarak bu tepki seviyesini gerçekleştiremez, bu nedenle enflamasyon sonunda ölür.

Enflamasyon aşaması tamamlandıktan sonra, makrofajlar rollerini değiştirir. Yorucu hücreler haline gelir ve yara iyileşmesi gibi görevleri yerine getirirler.

S. typhi enflamasyon evresinden kurtulmayı başarırsa, daha nazik makrofajı kaçırıp içerideki güvenliğini arttırır. Son çalışmaların sonuçları ayrıca, bakterilerin, iltihaplı hücrelerden anti-inflamatuar makrofajlara geçişi teşvik etmek için hücre biyokimyasını ustaca değiştirebileceğini ima etmektedir.

Bilim yavaşça tifo gizemlerini ve mekanizmalarını açtığında, aşılar geliştirilecek. Şimdilik, eğitim ve iyi hijyen önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status