PMS Hakkında Bilinmesi Gereken Gerçekler

Çocuk doğurma çağındaki kadınların tahminen yüzde 75’i, çok hafif ila çok şiddetli arasında değişen adet öncesi semptomlar yaşıyor.

Kadınların yaklaşık yüzde 3 ila 8’i, günlük işlevlerini bozacak ve adet öncesi disforik bozukluk (PMDD) kriterlerini karşılayacak kadar şiddetli premenstrüel semptomlar yaşar.

Herhangi bir biçimde ek kalsiyum almak, PMS semptomlarını iyileştirmeye veya hatta önlemeye yardımcı olabilir. İdeal olarak, günlük az yağlı süt ürünleri ve diğer kalsiyum içeren yiyecekleri artırarak günlük sağlık uzmanlarının önerdiği 1.000 ila 1.200 mg kalsiyuma ulaşın. Bu hedefe yalnızca beslenmenizden ulaşmakta sorun yaşıyorsanız, reçetesiz kalsiyum takviyeleri kullanmayı düşünün.

PMS semptomları ya aldıkça kötüleşebilir.

PMS yaşarsanız, adet öncesi alkole karşı artan bir duyarlılık yaşayabilirsiniz.

Bazı kanıtlar, depresif hastalığa, panik bozukluğa veya diğer psikiyatrik veya kronik tıbbi rahatsızlıklara karşı savunmasız kadınların özellikle PMS’ye duyarlı olabileceğini göstermektedir.

PMS semptomlarını hafifletme stratejileri arasında ilaç tedavisi, diyet değişiklikleri, egzersiz ve stres yönetimi yer alır.

PMS semptomlarını hafifletmek için beslenme değişiklikleri, günlük diyet veya ek kalsiyum miktarlarını artırmak, daha fazla su içmek ve öğünlerinize daha karmaşık karbonhidratlar (meyveler, sebzeler ve tahıllar) eklemeyi içerir. Beslenmenizdeki rafine şeker içeren yiyecekleri azaltmak, kafein ve nikotini sınırlamak veya bunlardan kaçınmak, alkol tüketimini azaltmak, tuz alımını azaltmak ve gazlı içeceklerden kaçınmak da yardımcı olabilir.

Duygudurum dalgalanmaları, sinirlilik, şişkinlik, açlık, karbonhidrat istekleri ve yorgunluk gibi yaşayabileceğiniz PMS semptomlarından bazıları, yüksek yağlı yiyecekler ve / veya rafine şeker içeriği yüksek yiyecekler tüketmenize neden olabilir ve bu da bu semptomları gerçekten şiddetlendirir. Onlardan kaçınmaya çalışın.

Histerektomi geçiren kadınlarda bile, histerektominin ardından en az bir fonksiyonel yumurtalık bozulmadan bırakılırsa PMS semptomları olabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status