Yemek Borusu (Özofagus) Kanseri Sebepleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Yemek Borusu (Özofagus) Kanseri Nedenleri

Yemek borusu kanseri nedenleri henüz net bir şekilde belli değildir. Bu kanser türü, yemek borusundaki sağlıklı hücrelerin DNA’larında hata (mutasyon) geliştiğinde başlar. Normal hücrelerdeki bu değişim sonrası hücreler büyür ve kontrol dışı bölünür. Biriken anormal hücreler “tümör” olarak adlandırılan bir kitle oluşturarak; özofagusta yakın yapıları istila etmek için büyüyebilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılma gösterebilir.

Ayrıca bakınız: Yemek Borusu Kanseri Belirtileri

Yemek Borusu (Özofagus) Kanseri Türleri

Yemek borusu kanseri, ilgili hücrelerin türüne göre sınıflandırılır. Kanserin türünün belirlenmesi, tedavi seçeneklerinin açıklanması ve tedavi planının oluşturulmasına yardımcı olur. Yemek borusu kanseri türleri şunlardır:

Adenokarsinom: Özofagus kanserinin en yaygın türüdür. Adenokarsinom, özofagusta mukus salgılayan bez hücrelerinde (glandüler hücreler) başlar. En sık yemek borusu alt bölümünde oluşur.

Skuamöz hücreli karsinom: Skuamöz (yassı hücreli) hücreler, yemek borusu iç tabakasındaki düz, ince hücrelerdir. Genellikle yemek borusunun orta kısmında ve üst bölümlerinde görülür. Skuamöz hücreli karsinom, dünya çapındaki en yaygın özofagus kanseridir.

Diğer nadir türler: Yemek borusu kanserinin nadir türleri; koryokarsinoma, lenfoma, melanom, sarkom ve küçük hücreli kanserdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status