Testis Kanseri Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Testis Kanseri Belirtileri

Testis kanseri belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak, hastalığın erken evrede tespit edilme olasılığını arttırır. Bazı vakalarda, tesadüfen veya rutin muayene sırasında yumru fark edilebilir. Anormal bir yumru fark ederseniz ya da diğer testiste kanser belirtileri ortaya çıkarsa, doktor randevusu alınız.

Bazen testis kanseri belirtileri, kanser olmayan başka bir sağlık sorunu nedeniyle de ortaya çıkabilir. Eğer testislerde anormal bir kitle ya da diğer kanser belirtileri söz konusuysa, tanı ve doğru tedavi için çeşitli testler yapılabilir.

Testis kanseri belirtileri ve bulguları şunları içerir:

  • Her iki testiste sert yumrular veya nodüller veya testis görünümü ya da hissiyatında değişiklikler
  • Skrotumda şişlik (bazen ani sıvı birikmesine neden olur)
  • Karın alt kısmında ya da skrotumda (testis torbası) donuk, belli belirsiz bir ağrı
  • Skrotumda ağırlık hissi, ağrı veya rahatsızlık
  • Büyümüş veya şişmiş göğüsler (testis tümörü tarafından meme büyümesini teşvik eden hormon salgılarından kaynaklanır)

Bazı testis kanserleri olan erkeklerde herhangi bir belirti ortaya çıkmayabilir. Buna ek olarak, testiküler travma (yaralanma), testis iltihabı ve viral veya bakteriyel enfeksiyonlar gibi benzer semptomlar üreten kanser dışı başka sağlık sorunları da benzer semptomlara yol açabilir. Eğer yukarıda yer alan testis kanseri semptomlarından biri veya daha fazlası hakkında endişelere sahipseniz, doktor randevusu alınız.

Ayrıca Bakınız: Testis Kanseri Nedir?

Testis Kanseri Neden Olur?

Testis kanseri nedenleri henüz kesin olarak bilinmemekte birlikte, bir erkekte testis kanseri riskini artırabilecek bazı faktörler tespit edilmiştir. Bu risk faktörlerinden bazıları; yaş, ırk ve etnik köken, tıbbi aile geçmişidir.

Testis dokusundaki sağlıklı hücrelerin değişikliğe uğraması durumunda testis kanserinin oluştuğu bilinmektedir. Sağlıklı hücreler, normalde vücut işlevi için düzenli bir şekilde büyür ve bölünürler. Ancak, bazen bazı hücrelerde anormallikler ortaya çıkar ve bu durum hücrelerin kontrol dışı büyüyerek, çoğalmalarına sebep olur. Kanserli hücreler, yeni hücrelere ihtiyaç duyulmadığında bile bölünmeye devam eder. Biriken hücreler, testiste tümör denilen bir kitle oluştururlar.

Neredeyse bütün testis kanserleri germ hücrelerinde (olgunlaşmamış sperm üreten testis hücreleri) başlar. Germ hücrelerinin anormal hale gelmesine ve kansere dönüşmesine hangi faktörlerin neden olduğu bilinmemektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status