Yumuşak Doku Sarkomu Belirtileri Nelerdir?

Yumuşak Doku Sarkomu Belirtileri

Yumuşak doku sarkomu, erken evrelerinde herhangi bir belirti ve bulguya neden olmayabilir. Birçok kanser türünde olduğu gibi, yumuşak doku sarkomu belirtileri hastalığın daha ileri bir evresinde görülebilir veya herhangi bir belirti fark edilmeyebilir. Semptomlar, sarkomun türüne ve konumuna bağlı olarak da değişiklik gösterir.

Ayrıca Bakınız: Yumuşak Doku Sarkomu Nedir?

Yumuşak doku sarkomlarının belirtileri ve bulguları aşağıdakileri içerebilir:

Kitle veya yumru: En yaygın yumuşak doku sarkomu göstergesidir. Kitle, tümörün büyümekte olduğu bölgede oluşur. Eğer bir sinir veya kas üzerine baskı yapıyorsa, ağrı söz konusu olabilir. Eğer bu şişlik ağrılı değilse ve boyutu büyümeye devam ederse ya da uzuvlar veya vücut boşluğunun derininde yer alıyorsa, doktor randevusu alınız.

Rahatsız edici şişkinlik: Yumuşak doku sarkomunun başka belirtisidir. Özellikle kollar ve bacaklarda şişlikler oluşabilir.

Hareket kabiliyetinin sınırlı olması: Yumuşak doku sarkomunun bir belirtisi olabilir. Bazı tümörler örneğin kalça, diz, omuz veya ellerde hareketleri kısıtlayabilir.

Deri lezyonları: Bir sarkom tümörü deriden koptuğunda ortaya çıkabilir.

Sarkom tümörü vücudun neredeyse herhangi bir yerinde oluşabilir ve bu sebeple çeşitli organları etkileyebilir. Diğer semptomlar da yumuşak doku sarkomu belirtileri olabilir. Örneğin; karındaki sarkomlar karın ağrısı, kusma veya kabızlığa neden olurken; rahimdeki sarkomlar vajinal kanama ve/veya karın ağrısına neden olabilir. Gastrointestinal stromal tümörler (GIST) ile çok az yemek yedikten sonra tam doluluk hissi olur veya kan kusma ya da koyu renk dışkı gibi belirtiler görülebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status