Mesane Kanseri Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Mesane Kanseri Belirtileri

Mesane, idrar böbrekler tarafından üretildikten sonra tutmaktan sorumlu organ olduğundan, mesane kanserinin birçok semptomu idrar yapma anormallikleriyle ilgili olabilir. Mesane kanseri belirtileri ve bulguları şunları içerebilir:

İdrarda kan (hematüri): Mesane kanserinin ilk belirtisi genellikle hematüri adı verilen idrarda kan görülmesidir. İdrar rengi çok soluk sarı-kırmızıya dönüşebilir. Daha nadiren, idrar koyu kırmızı olabilir. Diğer zamanlarda, idrar rengi normaldir; ancak rutin sağlık kontrolü sırasında kan bulunur. Hematüri; enfeksiyon, kanserli olmayan lezyon, böbrek taşı, mesane taşı ya da benign (iyi huylu) böbrek hastalığı gibi diğer sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Eğer idrarda kan bulunursa, takip testleri kesin nedenini belirlemekte yardımcı olabilir.

İdrar değişiklikleri: Sık idrara çıkma, idrar yaparken ağrı hissi ve mesane dolu olmadığında dahi idrara çıkma aciliyeti; mesane kanseri semptomları olabilir. Bu değişimlerin daha yaygın olarak görülen iyi huylu bir tümör veya enfeksiyon gibi daha az ciddi bir sağlık sorunu işareti olduğunu bilmek önemlidir. İdrar yapamama, mesane kanseri belirtisi olabilir.

Bel ağrısı: Daha ileri mesane kanseri, bel ağrısına neden olabilir. Yine, pelvik ağrısı görülebilir.

İdrarda kan gibi sizi endişelendiren herhangi bir belirti veya semptom varsa, doktor randevusu alınız.

Ayrıca Bakınız: Mesane Kanseri Nedir?

Mesane Kanseri Sebepleri

Mesane kanseri nedenleri henüz belirli değildir. Bununla birlikte, paraziter enfeksiyon, radyasyon ve kimyasal maddelere maruz kalma ile bağlantılı bulunmuştur.

Mesane kanseri, mesanedeki hücreler anormal şekilde büyümeye başladığında gelişir. Bu hücrelerde düzenli bir şekilde büyüme ve bölünme olması yerine, kontrolsüz büyüme ve ölmelerine neden olan mutasyonlar gelişir. Bu anormal hücreler tümör adı verilen bir kitle oluştururlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status