Yumuşak Doku Sarkomu Sebepleri Nelerdir?

Yumuşak Doku Sarkomu Nedenleri

Yumuşak doku sarkomunun kesin nedenleri bilinmemekle birlikte; yumuşak doku sarkomu riskini artırabilecek bazı faktörler belirlenmiştir. Bu risk faktörleri yaş, kimyasal maruziyet ve kalıtsal koşulları içerir.

Genel olarak, kanserler, hücre DNA’larında mutasyonlar oluştuğunda ortaya çıkar. Bu değişen hücreler kontrol dışı büyüme ve çoğalmaya başlayarak, tümör denilen bir kitle oluştururlar. Tümör, yakın dokuları istila edebilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılarak, metastaz yapabilir. Değişikliğe uğrayan hücre tipi, sahip olduğunuz yumuşak doku sarkomunun türünü belirler.

Ayrıca Bakınız: Yumuşak Doku Sarkomu Belirtileri

Yumuşak doku sarkomu için bazı ortak risk faktörleri şunları içerir:

Kalıtsal sendromlar: Yumuşak doku sarkomu riski, aileden aktarılabilir. Riski arttıran genetik sendromlar ise; herediter retinoblastom, Li-Fraumeni sendromu, familyal adenomatöz polipozis, nörofibromatoz, tüberoskleroz ve Werner sendromudur.

Kimyasala maruz kalma: Herbisit, arsenik ve dioksin gibi bazı kimyasallara maruz kalmak, yumuşak doku sarkomları riskini artırabilir.

Radyasyona maruz kalma: Başka kanserler için önceden alınan radyoterapi tedavisi, yumuşak doku sarkomları riskini artırabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status