İnflamatuar (İltihabi) Meme Kanseri Nedir?

İnflamatuar Meme Kanseri Nedir?

İnflamatuar meme kanseri; çoğunlukla göğsün yumuşak dokuları içinde başlayan ve göğüs derisinde bulunan lenf damarlarının tıkanmasına neden olan, hızla gelişen, nadir bir meme kanseri türüdür. Sonuç olarak, artan kan akışı ve biriken beyaz kan hücreleri nedeniyle göğüs kaşıntılı, kızarık, sert, hassas hale gelir. 

İnflamatuvar göğüs kanseri nadir görülür ve tüm meme kanseri tanılarının yüzde bir ila üçünü oluşturmaktadır. İltihaplı meme kanseri; semptomlar, prognoz ve tedavide majör farklılıklar içerir ve diğer göğüs kanseri türlerinden farklıdır.

İnflamatuar göğüs kanseri, lokal ileri bir kanser olarak kabul edilir. Yani, kanser başladığı noktadan yakın dokuya ve muhtemelen yakındaki lenf nodlarına yayılmıştır.

Ayrıca Bakınız: Meme Kanseri Hakkında Bilgi

İltihaplı meme kanseri; kanser hücreleri göğüs derisini kaplayan lenf damarlarını tıkadığı zaman ortaya çıkar. “İnflamatuar” terimi, yalnızca göğüslerin görünümünü ifade eder. Göğüsler enfeksiyondan veya yaralanmadan dolayı inflamasyon başladığında, genellikle şişlik, kızarıklık ve kaşıntı oluşur. Bununla birlikte, inflamatuar meme kanserinin altında yatan nedenin iltihap ile ilgisi yoktur.

Benzer semptomlar nedeniyle, inflamatuar meme kanserine ilk başta mastit (meme iltihabı) gibi bir meme enfeksiyonu teşhisi konabilir. Bununla birlikte, antibiyotikler bir meme enfeksiyonunu iyileştirecek olsa da, inflamatuar meme kanserini tedavi edemezler. Eğer antibiyotik reçete edilirse ve belirtiler 7 ila 10 gün içinde ortadan kalkmazsa, iltihaplı göğüs kanseri şüphesi uyandırabilir.

İltihaplı meme kanseri; hızlı ve agresif bir şekilde büyüme eğilimindedir ve genellikle ileri evrede, tipik olarak evre IIIB veya evre IV olduğunda teşhis edilir.

İnflamatuar meme kanseri tedavisi planlamasında genellikle kemoterapi, takiben ameliyat (meme koruyucu cerrahi veya total mastektomi) ve radyoterapi yer alır. Hormon tedavisi ve/veya ek kemoterapi gibi ilave terapiler de gerekebilir.

Bu kanser türü bazen meme enfeksiyonuyla karıştırılabilir. Göğüs derisinde değişiklikler olduğunu fark ederseniz, iltihabi meme kanseri ve diğer göğüs hastalıklarının erken teşhisi için doktor randevusu alınız.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status