Adet Sonrası Göğüslerin Hassaslaşması Neden Olur?

Regl başlamasına az bir süre kala göğüsler daha hassas hale gelir. Göğüslerdeki hassasiyet adet olmaya başladıktan sonraki dört beş gün boyunca da devam eder. Regl sonrasında hassaslaşan göğüsler, kadınların merak ettikleri konulardan biridir. Bunun nedenini merak ediyor olabilirsiniz. Ancak göğüslerdeki bu hassasiyetin sadece bir nedeni bulunmamaktadır. Regl dönemi ve sonrası hassas göğüslerin birden fazla sebebi vardır. Her bayanda bu nedenler farklılık gösterebilir.

Adet Sonrası Göğüsler Neden Hassaslaşır?

Regl ve sonrası göğüslere dokunulduğunda daha iri ve hassas olmalarının ana nedenleri şunları içerir:

 • Düzensiz regl periyotlarına sahip olmak
 • Yanlış sutyen seçimi
 • Yaşam tarzı

Adet döneminde göğüslerimizin hassaslaştığını aşağıda yer alan belirtilerden anlarız:

 • Her iki memede de ağrı olması
 • Meme uçlarının daha hassas hale gelmesi
 • İki göğüste birden veya tek bir göğüste ağrı hissedilmesi
 • Göğüs ucunda ve etrafında sıcaklık hissi
 • Göğüslerdin boyutunun artması, irileşmeleri
 • Göğüslerin daha yumuşak hale gelmesi

Kadınların yaşadığı regl belirtilerinden biri olan göğüslerin hassasiyetleşmesi, aynı zamanda hamilelik belirtileri arasındadır.

Eğer her regl döneminde göğüslerinizin daha hassas hale gelmesi sizi rahatsız ediyorsa, bunun için aşağıda yer alan önerileri dikkate alabilirsiniz:

 1. Regl olduktan sonra, kanama süresince kendinizi daha halsiz, güçsüz ve yorgun hissedebilirsiniz. Hatta bel ağrısı ve kasık ağrısı gibi ağrı şikayetleriniz de olabilir. Bunun için yapmanız gerekenler, regl olduktan sonra bol bol dinlenmek, ağır kaldırmamak, ağır spor yapmamak ve istirahat etmektir.
 2. Göğüslerinizi rahatsız etmeyen, daha rahat ve konforlu bir sutyen seçimi yapmanızda fayda vardır. Sutyenin fazla sıkı olması sizi rahatsız edebilir ve hatta rahat nefes almanızı da engelleyebilir. Bunun yanı sıra, regl dönemlerinde geceleri rahat etmek için penye sutyenler ve daha bol sutyenler tercih edebilirsiniz.
 3. Beslenmenizde sağlıksız alışkanlıklardan uzak durun. Daha sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen gösterin. Bunun yanı sıra özellikle adet döneminde kafeinli içeceklerden kaçının ya da tükettiğiniz miktarı azaltın. Protein alımına öze gösterin ve dengeli bir şekilde proteinleri beslenmenize dahil edin.

Regl boyunca ve sonrasında hassaslaşan göğüsleriniz sizi fazlası ile rahatsız ediyorsa ve adet kanaması bittikten sonra da göğüsleriniz hassassa, bu bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status