Su Teresinin 5 Bilinen Faydası ve Zararları Nelerdir?

Su teresinin yüksek su ve besin içeriği, sağlığı iyileştirir ve çeşitli hastalık riskini azaltır. Market listenize su teresi eklemek için bazı nedenleri aşağıda paylaşıyoruz.

Ayrıca Bakınız: Su Teresi Besin Değerleri

Su Teresi Yemenin Yararları

Görmeyi Korur!

Su teresi, fincan başına 54.4 mikrogram retinol eşdeğeri ile A vitamini sağlar. Günlük gereksinim çoğu yetişkin için 700-900 mikrogramdır. Bu nedenle 1 porsiyon su teresi yaklaşık %6 ila %7 sağlar.

Retinada biriktiği bilinen iki spesifik karotenoidin, lutein ve zeaksantin yüksek seviyesidir. Bu antioksidanlar, görme kaybının yaygın bir nedeni olan yaşa bağlı makula dejenerasyonuna karşı korunmaya yardımcı olur.

Hidrasyonu Artırır!

Vücudunuzu nemlendiren sadece içtiğiniz içecekler değildir. Çeşitli meyve ve sebzeler de su kaybını önlemeye yardımcı olan iyi su kaynaklarıdır.34 gram su teresi içinde 32.3 gram su vardır, yani su teresi %95 sudur.

Yeterli hidrasyonun sürdürülmesi, enerji seviyelerini artırmaya, baş ağrılarını önlemeye ve sindirimi teşvik etmeye yardımcı olur. Tüm vücut sistemlerimiz düzgün çalışması için suya bağımlıdır. Bu nedenle su açısından zengin gıdalar yeme ve yeterince su içme kombinasyonu günlük önemli alışkanlıklardır.

Sağlıklı Kilo Yönetimini Destekler!

Su teresi, çok düşük enerji yoğunluğuna sahip, nişastalı olmayan bir sebzedir. Bu, günlük kalori ihtiyacınızı aşma riski olmadan büyük miktarda su teresi ve diğer yapraklı yeşillikleri yiyebileceğiniz anlamına gelir.

2011 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar meyve ve sebze tüketimini günde sadece bir porsiyon artırmanın altı ay içinde 4 kiloluk kilo kaybına yol açtığını buldular.

Sebze alımı da yaşla birlikte daha düşük kilo alma oranları ile ilişkilendirilmiştir. Su teresi, kilo vermeye yönelik sağlıklı bir yemek planına mükemmel uyum sağlar.

Kanser Riskini Azaltır!

Su teresi gibi yeşil yapraklı sebzeler, kanserle savaşmak için en iyi yiyecek seçimidir. Haftada 2-3 porsiyon yapraklı yeşillik tüketmek, meme kanseri, cilt kanseri ve mide kanseri riskinin daha düşük olması ile ilişkilidir.

Su teresi, DNA’nın uygun şekilde replikasyonu ve onarımı için gerekli olan yeterli folatı almanıza yardımcı olabilir. Tabağınızı çeşitli renkli meyve ve sebzelerle doldurmak, çeşitli kanser türlerine karşı korur.

Kemikleri Güçlendirir!

Bir bardak su teresi neredeyse tam bir günlük K vitamini değerine sahiptir. Yüksek miktarda K vitamini alımı, daha iyi kemik yoğunluğu ve daha düşük kalça kırığı riski ile bağlantılıdır.

K vitamini, ana proteinlerden biri olan osteokalsin karboksilasyonuna yardımcı olur. Bu rol K vitamininin osteoporoz riski üzerindeki etkisini kanıtlamasa da, su teresinin faydalı olabileceği görülmektedir (özellikle de biraz kalsiyum sağladığı için).

Alerjiler

Su teresi, yaygın bir alerjen olarak kabul edilir, ancak her türlü gıda için gıda alerjileri mümkündür. Gıda alerjilerinin büyük çoğunluğuna sebze değil yumurta, süt, yer fıstığı, ağaç fıstığı, balık, kabuklu deniz ürünleri, buğday ve soya neden olur.

Bununla birlikte, su teresine karşı bir alerjiden şüpheleniyorsanız, bir doktorla görüşebilirsiniz. Endişelerinizi gözden geçirin ve uygun bir teşhis için muhtemelen kan testi yaptırılabilir.

Su Teresi Zararları ve Yan Etkileri

Su teresi içindeki K vitamini, bazı kan inceltici ilaçlara müdahale etme potansiyeline sahiptir.  Kan inceltici alırken genellikle K vitamini yüksek gıdaların tutarlı bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir, böylece doktorunuz etkili bir tipik beslenme alışkanlıklarınıza dayanan ilaç dozu önerecektir.

Su teresi süpermarket veya pazarlarda satın alınabilir. Hasarsız taze, parlak yapraklar arayın. Sararma veya solma belirtilerinden kaçının. Kendinizi seçiyorsanız, aslında zehirli olan benzer bir bitkiye dikkat edin.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status