Akut Pankreatit Nedenleri Nelerdir?

Akut pankreatit vakalarının çoğu safra taşı ya da alkol tüketimiyle yakından ilgili olsa da, kesin nedeni her zaman bilinmemektedir. Safra taşları veya alkol, 10 vakanın 8’inde başlıca sebeptir. Diğer nedenler nadirdir.

Akut pankreatitte görülen yaygın nedenler şunları içerir:

Safra Taşları

Safra taşları, çoğunlukla safra içinde çok fazla kolesterol varsa, safra kesesinde gelişen küçük, çakıl benzeri oluşumlardır. Bazen safra taşları yerinden oynayarak, safra kesesinden çıkar ve pankreas kanallarını engelleyebilir. Bu blokaj bazen tripsin enzimini zamanından önce devreye sokarak, pankreasın normal işleyişini etkiler. Pankreasın tahriş olması ve iltihaplanmasına neden olur.

Ayrıca Bakınız: Safra Kesesi Taşı Nedenleri

Bununla birlikte, safra taşı olan herkeste akut pankreatit ortaya çıkmaz. Çoğu safra taşı herhangi bir soruna neden olmaz.

Alkol Kullanımı

Alkol tüketimi, bir diğer yaygın nedendir. Alkol kullanımının pankreas iltihaplanmasını nasıl tetiklediği henüz net bilinmemektedir.

Ayrıca Bakınız: Akut Pankreatit Belirtileri

Tripsin, pankreasta inaktif bir formda üretilen bir sindirim enzimidir. Alkol kötüye kullanımının tripsin’in hala pankreas içindeyken aktif hale gelmesine neden olabileceği bilinmektedir. Bilimsel araştırmalar, etanol moleküllerinin pankreas hücrelerini etkilediğini ve tripsin enzimini erken tetiklediğini göstermektedir.

Semptomlar genellikle aşırı alkol tüketiminden 6 ila 12 saat sonra başlar. Bazı insanlarda pankreatit, az miktarda alkol tüketilse bile gelişebilir.

Enfeksiyonlar

Akut pankreatite yol açabilen bakteriyel enfeksiyonlara; Salmonelloz (Salmonella bakterisinin yol açtığı gıda zehirlenmesi) ve Lejyoner hastalığı örnek verilebilir.

Viral enfeksiyonlara örnek olarak kabakulak veya hepatit B sayılabilir. Bununla birlikte, enfeksiyonlar nadiren akut pankreatite neden olur.

Akut pankreatitin daha nadir görülen nedenleri şunlardır:

 • Pankreasta kazaya bağlı yaralanma veya hasar (örneğin; safra taşını çıkarma veya pankreas inceleme prosedürü sırasında)
 • Bazı antibiyotikler veya kemoterapi ilaçları gibi ilaç türleri az sayıda insanda akut pankreatit gibi beklenmeyen bir yan etkiye neden olabilir.
 • Kabakulak veya kızamık gibi bir viral enfeksiyon
 • Kistik fibrozis komplikasyonu
 • Hiperparatiroidizm, Reye sendromu ve Kawasaki hastalığı dahil bazı nadir hastalıklar
 • Şiddetli Akut Pankreatit
 • Bazı bireylerde şiddetli akut pankreatitin neden geliştiğine dair çok az şey bilinmektedir. Bu riski artıran faktörler şunları içerebilir:
 • 70 yaş ve üstü
 • Obezite ( vücut kitle indeksinin 30 veya üstü olması halinde birey obez olarak kabul edilir)
 • Günde iki veya daha fazla alkollü içecek tüketmek
 • Sigara kullanımı

Ayrıca Bakınız: Kronik Pankreatit Nedenleri

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status