Anjiyo Sonrası Cinsel İlişki

Genellikle kalp krizlerinden sonra tespit edilebilen damar tıkanıklıkları kişinin anjiyo yapılmadan önce yüksek ölçekli veya alçak ölçekli bir kalp krizi geçirmiş olduğunu göstermektedir. Rutin tetkikler yapılırken kalp damarlarında tıkanıklık olduğu bulunabilen insanlar da vardır.

İlk olarak anjiyonun bir damar açma işlemi olduğu bilinmelidir. Doktorlar tarafından yapılan tıbbi bir girişimdir ama anjiyo kesinlikle bir ameliyat değildir. Anjiyo yapıldıktan sonra hasta bir müddet kendisini çok aşırı egzersiz, yürüyüş ve spor hareketleri gibi hareketlerden uzak tutması gerektiğini doktor tarafından öğrenmelidir. Çünkü kalp hastalarının kalplerini yorabilme ihtimaline karşı bazı hızlı yapılmış hareketler ve egzersizler kalp hastaları için doğru değildir. Cinsel ilişki de anjiyolular için doktorlarının tanıdığı süre içerisinde olmaması gereken hareketlerden birisidir.

Stent Uygulaması

Kalp damarlarını açmak için yapılan anjiyo işlemi balon denilen tıbbi bir cihaz ile damarın içerisine girerek yapılır. Damar içerisinde şişirilen balon şeklinde cihazdan sonra damarın içerisine konulan stent adı verilen metal ve halka şeklinde bir nesnenin damarın içerisine takılması ile anjiyo işlemi bitirilir. Stent takıldıktan sonra hastaya aralıklı olarak stentlerin durumunu araştırmak için anjiyo yapılır.

Bu uygulama yapıldıktan sonra 6 ay sonra ilk olarak anjiyo yapılan damarların daralıp daralmadığına bakılmaktadır. Eğer 6 ay içinde damarlarda daralma görülmüyorsa daha önceden anjiyo yapılan o damarların tekrardan tıkanma ihtimali yoktur.

Anjiyo Sonrasında Bakım

Eğer hasta çok yüksek dereceli bir kalp krizi geçirmeden anjiyo oldu ise o zaman normal hayatına çok hızlı bir şekilde dönebilir. Fakat çok ağrılı ve hastayı ağır duruma getirecek bir kalp krizi geçirdi ise o zaman hem hastanede doktor tarafından birkaç gün müşahede altında tutulur hem de hastanın çok fazla hareket etmesi yasaklanmaktadır.

Anjiyo Sonrası Cinsel İlişki

Anjiyo olan hasta doktor tarafından verilen ilaçları anjiyo yapıldıktan sonra dikkatli bir şekilde kullanmalı, mutlaka anjiyodan sonra yapılması gereken pansumanları da aksatmadan yapmalı veya yaptırmalıdır. Anjiyo sonrası strese girmek kalp krizinin tekrar tetiklemesine veya kalp damarlarının tekrar tıkanmasına sebep olabilir. Kalp hastalarının stresten uzak durması diğer kişilerin stresten uzak durmasından çok daha  fazla önemlidir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status