Dilde Çıkan Yaralar Nasıl Geçer?

Çoğunlukla dilin üst yüzeyinde çıkan uçuk ve yaralar, özellikle yemek yerken rahatsızlık hissi verir. Dilde oluşan yaraların ana nedenleri arasında yetersiz ve sağlıksız beslenme bulunur. Bunun yanı sıra halsizlik, sigara içmek, ateşli hastalıklar ve alerjik hastalıklar da dilde yara çıkmasının başlıca sebepleri arasındadır. Ağız ve diş hijyenine önem vermeyen bireylerin de dillerinde sıklıkla yaralar oluşabilmektedir. Bu nedenle ağız ve diş bakımına önem göstermeli, bunun yanı sıra dil temizleyici ürünler ile dil temizliğini de düzenli olarak yapmak gerekir. Dili temiz tutmak, yara çıkmasını önleyebilir.

Kış aylarında soğuk algınlığı geçiren pek çok kişide hastalık geçtikten sonra dil yarası sorunu ortaya çıkar. Örneğin; dil üzerinde uçuk ve siğil benzeri yaralara sebebiyet veren virüsün çaresi henüz bulunamamıştır. Dil ve çevresinde çıkan yaraların oluşma sebepleri kesin olarak bilinmemekle birlikte, bazen bu altta yatan bir hastalığın nedeni olabilir.

Dil yaralarını tedavi etmek amacıyla çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Diliniz üzerinde çeşitli nedenlerden dolayı çıkan yaraları tedavi etmek amacıyla aşağıda yer alan tavsiyeleri deneyebilirsiniz. Dil yaralarının oluşmasını önlemek için de tavsiyeler mevcuttur:

  • Dil yaralarının geçmesi amacıyla antibiyotik ve diğer dil üzeri yara geçirici ilaçlar fayda sağlayabilir. Bunun için de doktorun muayene etmesi gerekir.Ardından doktorunuz ilaç reçete edebilir veya tavsiyede bulunabilir
  • Ağız hijyeni için ağız gargarası yapmak çok önemlidir. Bu sayede dil yaraları da önlenebilir. Aynı zamanda dil yaralarını iyileştirmek için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntemdir. Antiseptik özellik içeren gargara ürünleri eczanelerde bulunmaktadır. Bu ağız gargara etme sularından satın alarak, düzenli olarak kullandığınız takdirde, ağzınızdaki bakterilerin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca dilinizdeki yaralar da iyileşebilir.
  • Bir bardak içerisine tatlı kaşığı tuz ve karbonatı ekleyip, 200 ml su içerisinde karıştırın. Bu hazırlamış olduğunu su ile günde 3 defa düzenli olarak gargara yapabilirsiniz.
  • Bir adet aspirini ezip toz kıvamına getirdikten sonra, ağzınızdaki yara olan kısımda bekletin. Eriyince ağzınızı suyla çalkalayarak gargara yapın.
  • Bal, çeşitli faydaları ile bilinir. Bunlardan biri de dil yaralarını geçirici özelliğidir. Dil yaralarının üzerine ara sıra bal sürerek, bu yaraların kısa sürede geçmesine yardımcı olabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status