Antidepresan Ne İşi Yarar? Neden Kullanılır?

Antidepresan Ne İşi Yarar?

Antidepresanlar, depresyon ve benzeri kişisel ruh bozukluklarında bir dizi tedavi seçeneğinden biridir. Depresyon tanısı konulan hastalara ruh sağlığı uzmanları reçeteli olarak antidepresan tedavisi başlatabilirler. Eğer kişilerde enerji ve konsantrasyon düşüklüğü, günlük aktivitelere ilgi kaybı, düşük benlik duygusu gibi depresyon belirtileri birkaç haftadan uzun sürüyorsa ve bunalımlı bir ruh hali devam ediyorsa, bu ilaçlarla birlikte depresyon belirtilerinin ortadan kaldırılması ve kişinin eski ruh sağlığını geri kazanması amaçlanır.

Depresyon, kişilerin günlük hayatlarına müdahale eden bir hastalıktır. Çok hafif, orta veya şiddetli belirtilere bağlı olarak sınıflandırılır. Genelde hafif depresyon belirtileri olan hastalar için antidepresan tedavisine gerek duyulmaz. Psikolojik tedaviler, konuşarak tedavi, bilişsel davranış terapisi gibi yöntemler hafif depresyon belirtileri olan hastalara iyi gelebilmektedir. Antidepresanlar genellikle orta veya şiddetli depresyon için reçete ile verilir. Doktorunuz antidepresan tedavisinin yanında psikolojik tedavi de önerebilir.

Antidepresanların kullanım alanları arasında kronik, uzun süreli ağrı, anksiyete ve panik atak, obsesif kompulsif bozukluklar da vardır.

Ayrıca Bakınız: Depresyon Çeşitleri

Antidepresanlar İşe Yarar Mı?

Depresyonun zamanla ilerlemesinin kesin nedeni halen tam olarak bilinmemektedir. Ancak, depresyon tanısı konulan insanlarda genellikle nörotransmitter adı verilen bazı beyin kimyasallarının seviyelerinde azalma, özellikle noradrenalin ve serotonin seviyelerinde düşme olduğu bilinmektedir.

Antidepresanlar, serotonin veya noradrenalin düzeyinin artmasına yardımcı olan ilaçlardır. Bu ilaçlar sinir hücrelerinin daha fazla nörotransmiter yapmasını teşvik eder veya geri alımı engellemeye çalışır.

Ayrıca Bakınız: Antidepresan Nedir?

Antidepresanlar doktor tarafından reçete ile verilen ilaçlardır. Depresyon tedavisinde uzmanlaşmış ruh sağlığı doktorları hastalarda depresyon tanısı ardından tedavi planı oluştururlar ve bu tedavide antidepresan kullanımı oldukça yaygındır. Antidepresanlar tablet veya kapsül olarak ya da bazen sıvı formda gelir. Doktorunuz kontrolünde, reçeteli olarak bu ilaçları almanız çok önemlidir.

Antidepresan ilaçların etki etmeye başlaması genellikle iki hafta sürer ve tam olarak etki etmesi bazen altı haftayı bulabilir. Bu ilaçların iyi etki gösterdiğini anlamak için antidepresan almaya başladığınızda düzenli olarak doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekmektedir. Eğer dört ila altı hafta sonrasında ilaçların bir etkisi olmuyorsa, doktorunuz dozu arttırabilir ya da farklı bir antidepresan reçeteli olarak verebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status