Apandisit Tedavisi Hakkında Bilgiler

Apandisit Tedavisi

Apandisit tedavisinde genellikle iltihaplı (inflamatuar) apendiksin çıkarılması için ameliyat gerekir. Ameliyattan önce, enfeksiyonu önlemek amacıyla bir miktar antibiyotik verilebilir.

Apendektomi Ameliyatı (Apandisit Cerrahi Tedavi)

Apendektomi (apandis ameliyatı), yaklaşık 5 ila 10 santimetre uzunluğundaki bir karın insizyonu (laparotomi) kullanılarak açık cerrahi olarak yapılabilir. Ya da ameliyat birkaç küçük abdominal insizyon (laparoskopik cerrahi) ile yapılabilir. Laparoskopik apendektomi sırasında, apendiksin çıkarılması için video kamera ile özel bir cihaz yerleştirilir.

Genel olarak, laparoskopik cerrahi daha hızlı iyileşme, daha az ağrı ve yara izi sağlar. Yaşlı veya obez insanlar için daha iyi bir seçenek olabilir. Fakat laparoskopik cerrahi herkes için uygun değildir. Apendiks yırtılırsa (apendiks rüptürü) ve enfeksiyon apendiksten öteye yayılırsa ya da apse varsa; karın boşluğunun temizlenmesi için açık apendektomi gerekebilir. Apendektomi sonrası hastanede bir veya iki gün kalınabilir.

Ayrıca Bakınız: Apandisit Tanısı

Apandisit Ameliyatı Öncesi Apse Drenajı

Apandisit patlaması ve çevresinde apse oluşturması sonucunda, apsenin öncelikle boşaltılması (drenajı) gerekir. Enfeksiyon kontrol altına alındıktan birkaç hafta sonra apendektomi ameliyatı yapılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status