Kronik Sinüs Problemleri: Probiyotiklerin Rolü?

Birçok insan kronik sinüzit sorunlarından muzdariptir. Ne yazık ki, geleneksel tedavilerin bir kısmı etkili olmamaktadır ve altta yatan nedenleri de tespit etmek zor olabilir. Probiyotikler, kronik sinüs sorunlarının gelecekteki tedavisi olabilir.

Kronik sinüzit; ayrıca kronik rinosinüzit olarak da bilinir. En yaygın hastalıklardan biridir. Kronik sinüzit; güçten düşürücü ve sıklıkla inatçı bir hastalıktır. Hastaların neredeyse %20’si ilaç tedavisine ve hastaların yaklaşık %40’ı da ameliyata yanıt vermez.

Geleneksel bakış açısıyla, kronik sinüzit Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenza ve Moraxella Catarrhalis gibi bakterilerin bazı zararlı türlerinin varlığı nedeniyle oluşur. Diğer durumlarda, sinüslerde kolonize mantarlara karşı immünolojik reaksiyon neden olabilir. Bu sendromla ilişkili mantar türleri; Bipolaris spicifera, Aspergillus, Curvularia ve Fusaryum içerir.

Ancak, Kaliforniya Üniversitesi’nde Dr. Susan Lynch göstermiştir ki, farklı kronik sinüzit hastaları ve kontrol gruplarında belirli bir patojen türün varlığına rastlanmamıştır. Ancak sinüs mikrobiyomları genel çeşitlilik içerisindedir.

Bu keşif, kronik sinüzit hastalığının nasıl başarılı tedavi edileceği yönünde önemli etkilere sahiptir. Ama öncelikle bir adım atalım ve sinüs mikrobiyomlarını konuşalım.

Mikrobiyomlar

Genel sağlık ve vücudun bazı bölümlerinde hastalıkların önlenmesinde benzersiz şekilde önemli bir rol oynarlar. Bu bölümlere deri, vajina, penis, ağız, solunum yol ve sinüs boşluğu örnek verilebilir.

Teknolojideki son gelişmeler sayesinde, normal ve anormal mikrobiyomların sadece gut hastalığında değil, aynı zamanda deri, penis, ağız, solunum yolu ve sinüslerde de daha net fikir sahibi olunmasını sağlamıştır. Bu anlayışın kronik sinüzit gibi hastalıkların prognozunu ve gelecekte hangi tedavi seçeneklerinin mevcut olacağını görmek konusunda derin etkileri vardır.

Dr. Lynch; son keşiflerini şu şekilde özetlemektedir:

“Geleneksel laboratuvar kültürü yaygın kullanımı nedeniyle mikrobiyal türlere tespit yaklaşımları, sadece tek bir patojen türler nedeniyle kronik ya da akut enfeksiyonlar görüntüleme üzerine şartlandık. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalar göstermiştir ki, belirli bir niş içinde yerleşik mikroflorasının kompozisyonu güçlü belirli türlerinin davranışı etkileyebilir; özellikle patojenler hastalık etiyolojisinde önemli bir katkı faktörü oluşturmaktadır.”

Buradaki fikir, en önemli belirli bir patojenin varlığı olmadığıdır. Tedavi yaklaşımları düşünerek bu fikir genişletildiğinde, belirli bir patojen ya da bir türün ortadan kaldırılması üzerinde durulması yanlış olabilir izlenimi vardır. Bu da, daha iyi bir yaklaşım olarak mikrobiyal çeşitliliği geri yüklüyor.

Görünüşe göre, probiyotiklerin kronik sinüs problemleri için etkili bir tedavi olabileceğini düşündüren çeşitli yayınlanmış çalışmalar vardır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status