Apendiks Kanseri Nedenleri ve Teşhisi

Apendiks Kanseri Sebepleri

Apendiks kanserinin gelişmesine neden olabilecek bazı risk faktörleri şunları içerir:

  • Tütün ürünleri kullanımı: Sigara içenlerde, sigara kullanmayanlara kıyasla, apendiks kanseri gelişme olasılığı daha yüksektir.
  • Cinsiyet: Kadınlarda, erkeklerden daha çok karsinoid tümörler gelişmektedir.
  • Tıbbi aile geçmişinde apendiks kanseri olması
  • Atrofik gastrit, pernisiyöz anemi veya Zollinger-Ellison sendromu gibi bazı sağlık sorunları
  • Bir ailede birden fazla endokrin neoplazi tip 1 (MEN1) sendromu öyküsü olması

Yukarıda yer alan risk faktörlerine sahip herkeste apendiks kanseri gelişmez. Bununla birlikte, eğer bu risk faktörlerine sahipseniz, doktor randevusu alarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Apendiks Kanseri Belirtileri

Apendiks Kanseri Teşhisi

Apandiks kanseri genellikle erken evrelerde belirtilere sahip olmadığından, apandisit gibi bir başka sağlık sorunu için yapılan testler veya cerrahi girişim sırasında bir tümör keşfedildikten sonra teşhis edilir.

Bazen, apendiks kanseri abdominal cerrahi sonrası rutin prosedürler sırasında tespit edilir Eğer abdominal cerrahi sırasında apendiks kanseri saptanırsa, biyopsi yapılabilir.

Appendiks kanseri olup olmadığınız ve kanserin yayılıp yayılmadığını öğrenmek için bir veya daha fazla tanı testi kullanılabilir. Bu testler aynı zamanda tedavinin başarılı olup olmadığını öğrenmek için de kullanılabilir.

  • Kan ve idrar testleri
  • Görüntüleme testleri: BT veya CAT (komputerize aksiyel tomografi) taraması, MR (manyetik rezonans görüntüleme) taraması ve PET (pozitron emisyon tomografisi) içerebilir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status