Bademcik Kanseri Nedir?

Bademcik kanseri, boğazdaki üç tip bademcik türünden birinde görülen, kısacası bademcik hücrelerinde başlayan bir kanser türüdür. Genellikle boğazın her iki yanında bulunan palatin bademciklerinde görülür. Burun boşluğunun arkasındaki farinks (yutak) bademciklerinde de görülebilir. Ya da dilin arkasındaki lingual (dil kökü) bademciklerinde ortaya çıkar.

Bademcikler, vücudun mikroplarla mücadele veren bağışıklık sisteminin bir parçası olan ağzın arkasında, boğazın her iki yanında oval biçimli iki lenfoid dokudur. Tüm oral kanserlerin yaklaşık yüzde 3.5’i bademciklerde ya da orofarenkste (ağız boşluğunun arka kısmı) gelişir.

Tonsil karsinomu genellikle ileri evrede, kanser dil veya lenf nodları gibi yakın bölgelere yayıldığında teşhis edilir.

Bademcik kanserlerinin çoğu, ağız astarı dokularında ortaya çıkan skuamöz hücreli karsinomlardır. Ancak, bademciklerde lenfoma (bağışıklık sistemi kanseri türü) gelişmesi mümkündür. Bademcikler lenf sisteminin bir parçası olduğundan, önce bazı lenfomalar gelişebilir. Sigara, bademciklerin skuamöz hücreli karsinom türü için en sık görülen risk faktörüdür. Alkol de bir risk faktörüdür. Sigara ve alkol kullanımının birlikte olması, her iki maddeyi tek başına kullanmaktan daha büyük bir risk oluşturur. HPV, skuamöz hücreli karsinom olarak adlandırılan, bademcik kanserinin bir formunun diğer önemli nedenidir.

Bademcik kanseri tedavisinde genellikle kanseri gidermek amacıyla ameliyat gerekir. Bazı durumlarda, radyoterapi ve kemoterapi önerilir.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status