Prostat Kanseri Nedir?

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanseri, prostat bezi dokularında başlayan bir kanser türüdür. Mesanenin hemen altında ve rektumun önünde bulunan prostat, sperm üretiminden sorumlu erkek cinsiyet bezidir.

Prostat kanseri erkeklerde en sık teşhisi konulan kanser türlerinden biridir. Bu kanser çoğunlukla yavaş büyüme gösterir ve başlangıçta prostat bezi ile sınırlı kalarak, ciddi bir hasara neden olmayabilir. Erken teşhis edilen prostat kanseri, hala prostat bezi ile sınırlıysa, tedavinin başarılı olma şansı da daha yüksektir. Prostat kanserinin bazı türleri yavaş büyüyerek, az ya da hiç tedaviye gerek duyulmazken; diğer türleri çok agresiftir ve hızla yayılabilir.

Her prostat kanseri vakası farklıdır. Hastalık, bir hastadan diğerine farklı davranış sergileyebilir. 50 yaşına kadar, tüm erkeklerin yaklaşık yarısı normal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak prostattaki hücrelerin boyut ve şeklinde küçük değişiklikler yaşar. Bu değişikliklerin hastalığın bulguları olup olmadığını anlamak ve prostat kanseri gelişim riski hakkında bilgi sahibi olmak, sağlığın korunmasında ilk adımlardır.

Prostat kanseri erken teşhis edilirse, en iyi tedavi edilebilen kötü huylu tümörlerden (malignite) biridir. Rutin taramalar, son yıllarda erken teşhis edilen prostat kanseri tanılarını artırmıştır. Buna ek olarak, kanıta dayalı tedaviler, idrar kaçırma ve erektil disfonksiyon gibi prostat kanseri tedavisinin yan etkilerini en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Prostat Kanseri Türleri

Prostat, üretrayı (idrar yolu) çevreleyen ceviz boyutunda bir organdır; meninin bir parçası olan sıvı üretir. Prostat kanserlerinin neredeyse yüzde 99’u bez hücrelerinde gelişir. Bu tip prostat kanserine adenokarsinom denir. Prostat adenokarsinomu tedavisinde çeşitli seçenekler mevcuttur.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status