Bipolar Bozukluk Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Bipolar, enerji ve aktivite düzeylerinde dalgalanmalara yol açan aşırı ruh hali bozukluğudur.

Bu anormal geçişler sırasında, hasta sıklıkla gündelik işleri tamamlamakta zorlanır. Eskiden bipolar bozukluk, “manik depresif” hastalık olarak biliniyordu.

Bipolar bozukluk, ilişkileri yok edebilen, kariyer beklentilerini zayıflatabilen ve akademik performansı ciddi şekilde etkileyen ciddi bir akıl hastalığıdır. Bu duygusal kaymalar, bireylerin intihar etmesini seçebilecek kadar ezici hale gelebilir.

Bipolar Bozukluk Hakkında Hızlı Bilgiler:

Aşağıda bipolar bozukluk ile ilgili bazı önemli noktalar kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • Bipolar bozukluk ciddi ve nispeten sık görülen bir hastalıktır.
 • Manik depresyon olarak da bilinir.

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluğu olan bir hastada depresyondan manik duruma kadar ruh halinde şiddetli dalgalanmalar görülür. Genelde, normalde zirve ve çöküş arasında ruh halleri olur.

Bipolar bozukluğun hepimizin yaşamımızda deneyimlediğimiz iniş ve çıkışlarla hiçbir ilgisi yoktur. Çok daha şiddetli, güçsüzleştirici ve bitkin düşürücüdür.

Neyse ki, tedavi edilebilir ve doğru bakım ve doğru ilaçla hastalar işyerinde ve akademik alanda iyi performans gösterebilir ve tam, verimli yaşam sağlayabilirler.

Bipolar Bozukluk Nedenleri Nelerdir?

Çoğu uzman bipolar bozukluğun tek bir sebebe sahip olmadığını kabul eder. Birlikte hareket eden birçok faktörün sonucu daha olasıdır.

 • Genetik: Bazı çalışmalar, bipolar bozukluk riskine genetik bir katkı olduğunu belirtmiştir.
 • Biyolojik özellikler: Uzmanlar bipolar bozukluğu olan hastaların beyinlerinde genellikle fiziksel değişiklikler olduğunu söylüyor. Değişime neden olan bozukluğa neyin sebep olduğunu kimse kesin olarak bilinmiyor.
 • Beyin-kimyasal dengesizlik: Nörotransmitter dengesizlikler, bipolar bozukluk da dahil olmak üzere birçok duygudurum bozukluğunda kilit rol oynamaktadır.
 • Hormonal sorunlar: Hormonal dengesizlikler, bipolar bozukluğa neden olabilir veya tetikleyebilir.
 • Çevresel faktörler: İstismar, zihinsel stres, “önemli bir kayıp” veya başka bir travmatik olay, bipolar bozukluk riskine katkıda bulunabilir.

Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Manik veya hipomanik dönemlerde görülen belirtiler şunları içerebilir:

 • Dünyanın tepesinde olma hissi, coşkunluk veya öfori
 • Aşırı özgüven, şişmiş bir benlik saygısı
 • Hastanın karar verme, karar yargısı bozukluğu olabilir.
 • Hasta çok fazla veya çok hızlı konuşabilir.
 • Düşünceler hızla gelir ve düşünceleri artırır. Bazen tuhaf fikirler hastanın zihnine gelir ve üzerine etkilenirler.
 • Bazen agresif olabilir.
 • Kişinin, gelişigüzellik (yüksek libido), istismara karşı yasadışı uyuşturucu veya alkol dahil riskli davranışlarda bulunma ve tehlikeli aktivitelere katılma olasılığı daha yüksektir.
 • Hasta düşüncesizce para harcayabilir.
 • Kolayca dikkati dağılır.
 • Okul veya iş hayatında düşük performans gösterir.

Depresif dönemlerde görülen belirtiler şunları içerebilir:

 • Karamsarlık ve umutsuzluk hissi
 • Aşırı hüzün
 • Şiddetli durumlarda, hasta yaşamlarını sona erdirmeyi düşünebilir ve bu düşünceler üzerinde hareket edebilir.
 • Uykusuzluk (imsonia) ve uyku sorunları
 • Önemsiz şeyler hakkında kaygı (anksiyete)
 • Suçluluk (yanlış giden ya da yanlış görünen her şeyin kendi hatası olduğuna dair bir his)
 • Yeme bozuklukları (bazılarında daha fazla, bazılarında ise daha az yeme isteği olabilir)
 • Kilo kaybı veya kilo alımı
 • Aşırı yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, huzursuzluk
 • Genellikle zevk alan faaliyetler veya ilgi alanlarına karşı zevk almakta güçsüzlük
 • Dikkat eksikliği
 • Kolay tahriş (sesler, kokular, sıkı kıyafetler ve genellikle hoş görülen veya göz ardı edilen diğer şeyler tarafından tetiklenebilir.)
 • Bazı hastalar işe veya okula gidemezler. Bunlar genelde daha düşük performans gösterirler.

Psikoz: Hem manik hem de depresif dönemlerde hastalar fanteziyi gerçeklikten ayıramayan psikoz olabilir. Psikoz belirtileri sanrılar (yanlış ama güçlü hissedilen inançlar) ve halüsinasyonlar (işitme veya orada bulunmayan şeyleri görme) içerebilir.

Ayrıca Bakınız: Psikoz Nedir: Nedenleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Majör Depresif Bozukluk, mevsimlik: Daha önce mevsimsel duygulanım bozukluğu (SAD) olarak da bilinirdi. Bazı bipolar bozukluk hastalarının mevsimlere göre dalgalanan ruh halleri vardır.

Pediatrik bipolar bozukluk olgularında semptomlar: Çocuklar ve gençlerin öfke tantrumu, hızlı ruh hali değişiklikleri, saldırganlık patlaması ve patlayıcı öfke ve kayıtsız davranışları daha olasıdır.

Not: Bipolar bozukluğun tedavi edilebilir bir akıl hastalığı olduğunu hatırlamak önemlidir. Belirtileri uygun bir şekilde kontrol etmek ve normal ve üretken bir hayat sürmek mümkündür.

Bipolar Bozukluk Teşhisi

Bir psikiyatr veya psikolog, tanıyı, aile üyeleri, yakın arkadaşlar, iş arkadaşları ve öğretmenler tarafından rapor edilen hastanın davranış bozukluklarının kendi kendine bildirilen deneyimlerine ve diğer sağlık uzmanlarının tespit ettiği herhangi bir ikincil bulguya göre değerlendirir.

Kan ve idrar testleri de dahil olmak üzere fizik muayene yapıldıktan sonra bir seri fiziksel tanı testi istenebilir.

Bipolar bozukluğun üç ana türü vardır:

1) Bipolar I Bozukluk

En az bir manik atak ya da karışık atak (daha önce depresif atak geçiren / olmayan) gerçekleşir. Çoğu hastada en az bir depresif atak vardır.

Ayrıca, şizofreniform bozukluk, sanrısal bozukluk ya da başka bir psikotik bozukluk gibi bipolar bozukluk ile ilişkili olmayan klinik duygudurum bozuklukların da elenmesi gerekir.

2) Bipolar II Bozuklukları

Hasta bir veya daha fazla depresyon ve en az bir hipomanik atak geçirmiştir.

Hipomanik bir durum manik olana göre daha az şiddetlidir. Hipomanik bir dönem boyunca hastanın uykusu çok daha azdır, çok rekabetçidir ve giden, enerjiyle doludur; ancak tamamen işlev görür. Manik dönemlerde bu olmayabilir.

Manik dönemden farklı olarak, hipomanik bir durumda psikoz veya göz kamaşması semptomları yoktur.

3) Siklotmi

Bu, bipolar bozukluğun alt-eşik (daha hafif) bir formu olarak görülür. Hipomanik semptomların orta veya hafif depresyon dönemleri ile değişen nöbetleri olan sayısız duygudurum bozukluğu vardır.

Başlangıç seviyesinde, siklotimili bir hasta kararsız hissedebilir; ancak hipomanik dönemlerde duygusal yükseklikler içeren, manik benzeri semptomlarla (ancak daha az şiddetli), depresif belirtilere sahip duygusal çöküntüler içeren fakat yeterince ciddi olmayan belirgin dalgalanmalara uğrayacaktır.

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar bozukluk için tedavi amacı, manik veya depresif dönemlerin sıklığını en aza indirgemek ve semptomların şiddetini azaltmak ve böylece hastanın nispeten normal ve üretken bir yaşam sürmesini sağlamaktır.

Belirtiler tedavi edilmediği takdirde, depresyon veya manik ile 1 yıla kadar varlığını sürdürebilir. Bununla birlikte, tedavi ile ilk 3-4 ay içinde iyileşmeler görülür.

Sürekli tedavi alan hastalarda halen ruh hali değişiklikleri meydana gelebilir. Bununla birlikte, hasta tıbbi ekibi ile yakından çalışıp açık iletişim kurarsa, tedavi genellikle daha etkilidir.

Bipolar bozukluk için tedavi, ilaçlar ve fiziksel ve psikolojik müdahaleler içerebilen farklı terapilerin kombinasyonunu içerir.

Hastanede kalmak: Bugün bu çok daha az yaygındır. Tıbbi ekip, hastanın kendine veya başkalarına zarar verebileceği yönünde bir risk olduğuna inanıyorsa, kendilerini iyi hissedene kadar hastaneye yatırabilirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status