Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Kanseri Belirtileri

Böbrek kanseri erken evrelerde nadiren belirti veya semptomlara neden olur. En sık karşılaşılan belirti ise; hematüri olarak da bilinen idrarda kan olmasıdır. Kanserin ilerlemesi ile birlikte, böbrek kanseri belirtileri ve bulguları şunları içerebilir:

İdrarda Kan

İdrarda kan (hematüri) böbrek kanserinin en yaygın görülen semptomudur. Böbrek kanseri teşhisi konan her 100 kişiden 50’sinde, bu semptom sonrası ilk doktor randevusu ile kanser teşhisi konur.

Böbrek veya prostat büyümesi, enfeksiyon sonucu oluşabilir. Eğer idrarda kana rastlanırsa, mutlaka doktora danışılmalıdır. İdrarda kana her zaman rastlanmayabilir, bazı zamanlar, ara sıra görülebilir. Bazen, çıplak gözle görülmez, ancak basit idrar tahlilleri ile idrarda kan olup olmadığı anlaşılabilir. Böbrek veya mesane kanseri belirtileri sonrasında erken teşhis ile tedavi başarısı daha olasıdır. İleri evrede ise, tedavi başarı şansı düşer.

Böbrek Bölgesinde Kitle ve Şişlik

Böbreklerin bulunduğu bölgede herhangi bir yumru veya şişlik fark edilirse, hemen doktor randevusu alınmalıdır. Çoğu böbrek kanseri çok küçük olduğu için kitleyi hissetmek zor olabilir. Ancak, ultrason taraması ile böbrekte kitle olup olmadığı anlaşılabilir.

Diğer olası böbrek kanseri belirtileri ve bulguları şunları içerir:

  • Açıklanamayan, bazen ani kilo kaybı
  • Yüksek ateş veya aşırı terleme
  • Sırtın bir tarafında geçmeyen ağrı (kaburga altında)
  • Yorgunluk
  • İştah kaybı
  • Genel sağlık durumunun kötüye gitmesi
  • Yüksek ateş veya terleme, enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkabilir. Öncelikle enfeksiyon belirtileri için tarama testleri yapılabilir.

Yüksek tansiyon ve normalden daha az kırmızı kan hücresi (anemi) de böbrek kanseri belirtileri olabilir. Bu belirtiler, böbreklerin ürettiği hormonlarla ilişkilidir.

Yukarıda yer alan semptomlar, kanser olmayan başka sağlık sorunları sonucu da ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, yukarıda yer alan belirtilerden biri veya daha fazlası hakkında endişeye sahipseniz, doktor randevusu alınız. Erken tanı, tedavi şansını artırır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status