Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri Belirtileri

Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri (KHDAK) semptomları gelişmeden önce belirli bir süre kanser yavaş yavaş ilerleyebilir. Tümörler hava geçit yollarına müdahale edebilir. Kanserin lenf nodlarına veya vücudun başka yerlerine yayılması, başka hastalıkları beraberinde getirebilir.

Küçük hücreli olmayan akciğer kanserinin en yaygın belirtileri ve bulguları aşağıdakileri içerir:

  • Yorgunluk
  • Nefes darlığı
  • Öksürük
  • Göğüs ağrısı (tümör akciğer astarına ya da akciğerlerin yakınında vücudun diğer bölümlerine yayılırsa)
  • İştahsızlık
  • Kan tükürme
  • Balgam veya mukus öksürmek
  • İstenmeyen kilo kaybı
  • Ses kısıklığı, hırıltı

Not: Yukarıda yer alan belirtilerden biri veya daha fazlası hakkında endişeleriniz varsa, doktor randevusu alınız.

Hiçbir semptomu bulunmayan küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olan insanlar için kanser, göğüs röntgeni veya kalp hastalığı kontrolü gibi başka bir sağlık sorunundan dolayı yapılan BT taramasında fark edilebilir. Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olan insanların çoğunda tümör büyüdükçe ve yer kaplayarak ya da akciğer yakınındaki vücudun diğer bölgelerinde sorun yaratmaya başladığında teşhis edilir. Akciğer tümörü aynı zamanda akciğerde biriken sıvıları da oluşturabilir ya da akciğer çevresindeki boşluk veya hava akciğerlerden dışarı doğru itilir ve akciğerin çökmesine neden olur. Bu da oksijenin vücuda girmesini ve karbondioksitin akciğerlere hava akışını engelleyerek vücudun terk etmesini önler. Ya da oksijen girmesi için ve karbondioksitin akciğerden dışarı çıkması için normalde gerekli alan kullanılır.

Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri; metastaz denilen bir süreçle vücudun herhangi bir yerine yayılabilir. Genellikle lenf nodlarına, akciğerlerin diğer kısımlarına, kemikler, beyin, karaciğer ve adrenal bezleri adı verilen böbreklerin yakınındaki yapılara yayılır.

İleri evre küçük hücreli dışı akciğer kanseri aşağıda yer alan belirtileri ve bulguları ortaya çıkarabilir:

Nadiren, akciğer tümörü düşük kan sodyum seviyeleri veya yüksek kan kalsiyum seviyeleri gibi sorunlara neden olan hormonları salabilir.

Ayrıca Bakınız: Akciğer Kanseri Belirtileri

Halsizlik, yorgunluk, rahatsızlık hissi ve iştahsızlık gibi belirtiler mutlaka metastazlardan kaynaklanmaz. Vücudun herhangi bir yerindeki kanser, bir kişinin kendini genel olarak iyi hissetmemesine neden olabilir. İştahsızlık, kilo kaybına sebep olabilir. Yorgunluk ve güçsüzlük, solunumu daha da kötüleştirebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status