Pankreas Kanseri Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Pankreas Kanseri Belirtileri

Pankreasın işlevi ve konumu nedeniyle, özellikle hastalığın erken dönemlerinde kanser teşhisi zor olabilir. Ve pankreas kanseri semptomları, etkilenen hücrenin türüne bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Ekzokrin pankreas kanseri (sindirim enzimlerinin üretilmesinden sorumlu hücrelerde meydana gelir) vücudun besin maddelerini alma yeteneğini düşürebilir. Pankreasın nöroendokrin tümörleri; bazı hormonların aşırı üretimine yol açarak, endokrin ile ilişkili çeşitli sendromlara neden olabilir.

Pankreas kanseri belirtileri ve bulguları, genellikle kanser ileri evrelere ulaşana veya vücudun diğer bölgelerine yayılana kadar görülmez. Bazı yaygın belirtiler şunları içerir:

  • Karın üst kısmından sırta yayılan ağrı
  • Sarılık
  • İştah kaybı
  • Kilo kaybı
  • Depresyon
  • Kan pıhtıları
  • Mide bulantısı veya kusma gibi sindirim sorunları
  • Safra kesesi şişmesi
  • Diyabet

Eğer diyabet tanısı ile birlikte veya tanı konulmadan açıklanamayan kilo kaybı yaşıyorsanız ya da yorgunluk, karın ağrısı, sarılık gibi diğer belirtiler ve semptomlar söz konusuysa, doktor randevusu alınız. Bu belirtiler, kanser olmayan başka bir sağlık sorunundan da kaynaklanabilir.

Ayrıca Bakınız: Familyal (Ailevi) Pankreas Kanseri Nedir?

Pankreas Kanseri Nedenleri

Pankreas kanseri teşhislerinin çoğuna bakıldığında, henüz bu kanser türüne neyin neden olduğu açık değildir. Pankreas kanserinin gelişme riskini arttıran faktörlerinden biri olarak, sigara kullanımı tespit edilmiştir.

Pankreasın uzunluğu yaklaşık 15 santimetre olup, midenin arkasında ve omurganın önünde yer alan armut benzeri bir bezdir. Pankreas, vücuda alınan gıdalardaki şekeri işlemeye yardımcı olan insülin gibi hormonlar salgılar. Ve vücudun gıda sindirimine yardımcı olmak için sindirim salgıları üretir.

Pankreas kanseri, pankreasta bulunan hücrelerin DNA’larında değişimler (mutasyonlar) geliştiğinde ortaya çıkar. Bu değişimler, hücrelerin kontrol dışı bir şekilde büyümesine ve ardından yaşamaya devam etmesine sebep olur. Bu kanserli hücrelerin birikmesi ile birlikte tümör kitlesi oluşabilir.

Pankreas kanseri vakalarının çoğu, pankreas kanallarında sıralanan hücrelerde görülür. Bu kanser türüne, pankreas adenokarsinomu, pankreatik adenokanser ya da pankreatik ekzokrin kanser denir. Pankreas kanseri tanılarının büyük çoğunluğunu oluşturur.

Nadiren de olsa, bu kanser pankreasın hormon üreten hücrelerinde veya nöroendokrin hücrelerinde meydana gelebilir. Bu kanser türüne, pankreas adacık hücresi kanseri, endokrin pankreas kanseri ya da pankreasın nöroendokrin tümörleri denir.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status