Boğaz Kanseri Tedavisi Hakkında Bilgiler

Boğaz Kanseri Tedavisi

Boğaz kanseri tedavisi; kanserin konumu ve evresi, hücre tipleri, hastanın genel sağlığı ve tercihleri gibi bir takım faktörlere dayanarak planlanır. Tedavi seçenekleri şunları içerir:

a) Ameliyat

Boğaz kanseri ameliyatı seçenekleri, kanserin konumu ve evresine bağlıdır. Cerrahi seçenekler arasında şunlar olabilir:

Erken evre boğaz kanseri cerrahisi: Boğaz veya ses tellerinin yüzeyiyle sınırlı boğaz kanseri, endoskopi ile cerrahi olarak tedavi edilebilir.

Larenjektomi: Daha küçük tümörler için, gırtlağın kanserden etkilenen kısmı çıkarılır. Daha büyük ve kapsamlı tümörlerde, gırtlağın tamamının çıkarılması gerekebilir.

Ayrıca Bakınız: Boğaz Kanseri Teşhisi

Farenjektomi: Yutağın kanserden etkilenen kısmı ya da tamamı çıkarılması cerrahi prosedürüdür.

Boyun diseksiyonu: Boğaz kanseri boynun derinlerine yayılırsa, lenf nodlarının bir kısmı veya tamamının çıkarılması gerekebilir.

b) Kemoterapi

Kanser hücrelerini yok etmek amacıyla ilaç kullanımı prosedürüdür. Kemoterapi genellikle boğaz kanserlerinin tedavisinde radyoterapi ile birlikte kullanılır.

Ayrıca Bakınız: Boğaz Kanseri Belirtileri

Bazı kemoterapi ilaçları kanser hücrelerini radyasyon tedavisine daha duyarlı yapar. Ancak, kemoterapi ve radyoterapinin birleştirilmesi, her iki tedavinin yan etkilerini arttırır.

c) Radyoterapi

Erken evre boğaz kanseri tedavisinde, radyoterapi gereken tek seçenek olabilir. Daha ileri evre boğaz kanseri için radyoterapi; kemoterapi veya ameliyat ile birlikte kullanılabilir. Çok ileri, son evre boğaz kanseri tedavisinde, radyoterapi, semptomların hafifletilmesi ve hastanın kendini daha rahat hissetmesi amacıyla kullanılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status