Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Burun akıntısı nasıl geçer?” diye merak edenler için bu yazımızda kısaca tavsiyeler vereceğiz. Havaların soğuması ile birlikte grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar da salgın haline gelmeye başladı. Çevrenizde pek çok insan öksürük, burun akıntısı ve boğaz ağrısından şikayetçi olabilir. Eğer siz de birkaç gündür burun akıntısı şikayeti yaşıyorsanız, üst solunum yolu rahatsızlıklarına bağlı olarak ortaya çıkan burun akıntısı sorununa evde çözümler aşağıda yer almaktadır.

Genellikle nezle, grip, alerjik reaksiyonlar, saman nezlesi gibi hastalıklar ve soğuk algınlığı, burun akıntısının başlıca nedenleridir. Soğuk havalar sizi de etkilemiş olabilir. Burun akıntısı özellikle kış aylarında en çok çocuklarda görülür. Bunun da sebebi okulda ve kreşlerde diğer arkadaşlarından virüslerin kolayca bulaşmasıdır.

Burun akıntısını önlemek amacıyla hijyeninize dikkat etmeli, özellikle etrafınızda üst solunum yolu rahatsızlığı olan insanlar varsa ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Bol su içmeye ve C vitamini almaya özen gösterin. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan burun akıntısını geçirmenin başlıca yolları aşağıda yer almaktadır:

  • Doktora gittiyseniz verdiği burun spreyini düzenli olarak kullanın. Ya da evde tuzlu su hazırlayarak, burun spreyi niyetine kullanıp burunlarınızın rahatça akmasını sağlayabilirsiniz. Burun tıkanıklığını da gidermiş olursunuz. Ancak doktorunuzun önerdiği burun spreyini kullanmak, burun içindeki şişen dokunun normale dönmesine yardımcı olur. Ayrıca burun akıntısı başlar başlamaz kullanılırsa, birkaç gün içerisinde burun akıntısını geçirir.
  • Soğuk algınlık veya virüs kaynaklı burun akıntısını geçirmenin başlıca yolu doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanarak, bu mikropların vücuttan atılmasını sağlamaktır.
  • Antihistamin alımı çoğunlukla alerjiye bağlı nedenlerle ortaya çıkan burun akıntısını durdurur.
  • Kış aylarında pencereler kapalı olduğu için odada kuru havayı önlemek amacıyla nemlendirici cihaz bulundurun. Havasız ortamlarda vakit geçirmeyin. Soğuk algınlığı salgını olduğu zamanlar kalabalık ortamlarda bulunmayın. Bulunduğunuz ortamın havası kuruysa, kuru hava sebebiyle burun akıntısı devam edecektir. Fakat nemli hava bir süre sonra bu şikayeti ortadan kaldırmaya fayda sağlar.
  • Az bir miktar zencefil kökü çiğnemek de mukusu azaltır ve burun akıntısını durdurmaya fayda sağlayabilir.
  • Doğal ve bitkisel yöntemlere başvurarak, evinizde kolayca burun akıntısının önüne geçebilirsiniz. Örneğin, çam esansı karışımını buruna çekmek ve solumak burnunuzu rahatlatabilir. Bir diğer yöntem de bal ve çörek otu karışımı hazırlayıp, yemektir. Bu karışım enerji de verir. Ayrıca soğan ve sarımsak yemek de çok faydalıdır ve burun akıntısına iyi gelen sağlıklı yöntemler arasında önerilir.
  • Portakal suyu ve limon gibi C vitamini yüksek içecekler ve yiyecekler tüketin.

Eğer burun akıntınız birkaç günde geçmiyorsa ve daha da kötüleştiyse, doktorunuza giderek vereceği ilaç tedavisini uygulamanız gerekir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status