Burun Kanaması Neden Olur? 6 Sebep

Burun kanaması küçük yaşlı demeden her yaş grubundan insanda görülebilir. Hiç beklenmedik bir anda burnunuz kanayabilir. Bunun altında yatan birden fazla sebep vardır. Ancak burun kanaması bazen kişilerde büyük bir paniğe yol açabilir. Bu gibi durumlarda öncelikle sağlık hekiminize danışmanızı öneriyoruz.

Burun kanamasının sosyal ortamlarda olması sizi zor durumda bırakabilir. Eğer sürekli burun kanaması şikayetiniz varsa ve bu ilk defa olan bir şey değilse, öncelikle altında yatan sebebi öğrenmelisiniz. Burnunuz ilk defa kanadıysa, yine nedenini bilmeniz önemlidir. Çünkü burun kanaması bazı hastalıkların habercisi de olabilir.

Burun kanamasının birden fazla nedeni vardır. Bunun için de doktorunuz öncelikle şüphe edilen hastalıkları elemek için tıbbi testler yapabilir. Ardından altında yatan bir hastalık varsa, tedavisi yapılarak bu semptom da ortadan kaldırılması amaçlanır. Burun kanaması bazen ciddi bir hastalığın da işaretlerinden biri olabilir. Bu nedenle bu belirti dikkate alınmalıdır. Doktor randevunuzu ertelemeyin. Çünkü bildiğiniz gibi hastalıklar ne kadar erken teşhis edilirse, tedavi şansı da o kadar yüksektir. Ancak burun kanaması bazen basit sebepler ile de ortaya çıkabilir.

Burun kanaması şikayeti olan kişilerin bu durumu ciddiye alması son derece önemlidir. Yoksa, ciddi sağlık sorunlarına yol açma ihtimali vardır.

Burun kanaması nedenleri şöyledir:

  1. Burun içerisinde yer alan ince kılcal damarlardan dolayı kişi burnu ile oynadığı takdirde, bu kılcal damarlar zarar görerek, burun kanamasına neden olabilir.
  2. Eğer burnunuza bir darbe alırsanız, bir yere çarparsanız, burunda tahriş veya hasar kanamasına neden olabilir.
  3. Yüksek tansiyon hastası olan kişilerde burun kanaması ara sıra görülebilir. Yine tansiyonun çeşitli faktörler doğrultusunda bir anda yükselmesi, yani tansiyonun çıkması da burun kanamasına sebep olduğu bilinmektedir.
  4. Kuru ve nemli ortam arası geçiş, kılcal damarlarda hasar ve bu nedenle kısa süreli burun kanamasına yol açabilir.
  5. Çocuklarda burun kanaması söz konusu olduğunda ebeveynlerin hemen ciddiye alması ve doktora götürmesi çok önemlidir. Bunun nedeni ise, burun kanaması şikayeti, tümör ya da lösemi belirtisi olabilme ihtimalidir.
  6. Hormonlara bağlı bazı hastalıklar, kan hastalıkları ve bağırsak problemlerinin belirtileri arasında da burun kanaması yer alır.

Burun kanaması olduğunda yapmanız gereken şey, öncelikle başınızı arkaya yaslamak ve burnunuzu tıkamaktır. Bu yöntem ile dolaşım rahatlamış olur ve burun kanamasının durmasına da yardımcı olur. Ayrıca baş aşağı bir pozisyonda ve burnunuza tampon uygulayarak da burun kanamasını durdurabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status