Sinüzit Tedavisine Üzerlik Tohumu

Sinüzit nedeniyle yaşanan baş ağrıları ve diğer yan etkiler bu hastalığı çekmekte olanların günlük yaşamlarını ciddi ölçüde olumsuz etkilemektedir. Sinüzit tedavisinde ilaç ile tedavinin önemi ayrı olsa da alternatif tıp ve bitkisel yöntemlerde anlık da olsa sinüzit ağrılarının dinmesine yardımcı olmaktadır. Bu bitkilerden biri olan üzerlik tohumu, sayısız faydalarından biri olan sinüziti tedavi etmesi ile pek çok kişinin adını bildiği ve faydalarından yararlandığı bir bitkidir.

Üzerlik Tohumunun Sinüzit Tedavisinde Kullanımı

Aktarlardan kolaylıkla temin edilebilecek yaygınlıkta kullanımı olan üzerlik tohumu, sinüzit tedavisinde kullanılması ile bilinen bitkilerden biri olmuştur. Sinüzit tedavisinde sürekli ilaç kullanmak istemeyenlerin ya da baş ağrıları konusunda kendisini çaresiz hissedenler için oldukça faydalı olan üzerlik tohumu, kaynatılarak buruna çekildiğinde sinüslerin açılmasını ve tıkalı olmasından kaynaklı ağrıların azalmasını sağlamaktadır. Pek çok bitki uzmanının sinüzit ve üzerlik tohumu kürü olarak anlattığı bitkisel tedavi şekli zararsız ve olumlu etkisi yüksek bir öneridir.

Sinüziti Olanlar Üzerlik Tohumunu Nasıl Kullanmalı?

Sinüzitin doğal tedavisi için pek çok öneriyi dikkate almış olup ancak hiçbir faydasını görememiş olanlar için önemli alternatiflerden biri de üzerlik tohumudur. Düzenli kullanımla birlikte sinüzitten kaynaklanan baş ağrılarının büyük ölçüde azaldığı kullanan pek çok kişinin gördüğü faydalar arasında yer alıyor. Bir miktar üzerlik tohumunu bir bardak kadar su dolu cezvenin içinde kaynatıp ılıdıktan sonra azar azar buruna çekmek rahatlamayı sağlayacaktır. Bu kür sayesinde sinüzitten kurtulmak için en az 15 gün düzenli olarak kullanmak farkı hissetmeyi sağlayacaktır.

Sinüzit Tedavisinde Üzerlik Tohumunun Yan Etkileri Var Mı?

Üzerlik tohumu faydaları ile bilinen bir bitki olmasına karşın diğer bitkilere göre farklı özellikte olan bitkiler arasındadır. Doğada bulunan pek çok bitkinin çayı rahatlıkla içilmesi önerilirken üzerlik tohumunun kaynatıldığı suyun içilmemesi uzmanlar tarafından önemle belirtilmektedir. Alerjik sebeplere bağlı hastalıkların iyileşmesinde etkili olan üzerlik tohumunun kullanımında suyu ile burnu yıkamak ya da buhar banyosu yöntemleri önerilmektedir. Sinüzit hastaları için de kesin bir yan etkisinden söz etmek mümkün olmasa da tedavi için üzerlik tohumundan yararlanacak olanların bir kere denedikten sonra herhangi bir yan etki yaşamazlarsa devam etmeleri tavsiye edilir.

Üzerlik Tohumu İle Sinüzit Buhar Banyosu Kürü

Sinüzit şikâyeti olanların yaşadıkları en önemli sıkıntılardan biri de sinüslerin tıkalı olmasından dolayı yüzde hissedilen tıkanıklık ve ağırlık hissidir. Oldukça rahatsız edici bu histen kurtulmak için bir süre sonra fıs fıs özellikli burun açıcı spreylerde yetersiz gelmeye başlamaktadır. Bu tür ilaçlar yerine tamamen doğal olan üzerlik tohumu ile buhar banyosu kürünü denemek ilk yapışta olumlu etkisi hissetmeyi sağlayacaktır. Yaklaşık 3 yemek kaşığı üzerlik tohumunu su dolu tencerede kaynatarak buharını ağızdan ve burundan içe çekmek rahatlamayı sağlayacaktır. Uygulama sırasında başı tencereye doğru eğmek ve havlu ile kapamak üzerlik tohumu buharını daha yoğun solumayı sağlayacaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status