Siroz Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Siroz Tedavisi

Siroz tedavisi, karaciğer hasarının nedeni ve kapsamına bağlıdır. Tedavinin amacı, karaciğerdeki skar dokusunun ilerlemesini yavaşlatmak ve siroz semptomlarını ve komplikasyonlarını önlemek veya tedavi etmektir. Eğer ciddi karaciğer hasarı varsa, hastanın hastaneye yatırılması gerekebilir.

Sirozun Altında Yatan Nedeni Tedavi Etmek

Erken evre siroz hastalığında, altta yatan nedenin tedavisi ile karaciğer hasarını en aza indirmek mümkün olabilir. Seçenekler arasında şunlar bulunur:

Alkol bağımlılığı tedavisi: Alkol bağımlığı sebebiyle siroz hastası olan kişiler, alkol kullanımını bırakmalılar. Eğer siroz teşhisi konduysa, karaciğer için toksik riski oluşturduğundan her türlü alkol kullanımından kaçınılması önemlidir. Eğer alkol kullanımını durdurmak zor ise, alkol bağımlılığı için bir tedavi programı önerilebilir.

Kilo kaybı: Non alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) nedeni ile siroz olan hastalar, kilo vererek ve şeker düzeylerini kontrol altına alarak sağlıklı hale gelebilirler. Kilo vermeye çalışırken, yeterli protein alımını sağlamak önemlidir.

Ayrıca Bakınız: Siroz Teşhisi

Hepatit kontrolü için ilaçlar: Hepatit B ve hepatit C virüsleri için spesifik tedavilerde alınan ilaçlar, karaciğer hücre hasarını sınırlayabilir.

Sirozun diğer nedenleri ve semptomlarını kontrol eden ilaçlar: İlaçlar, karaciğer sirozunun belirli türlerinin ilerlemesini yavaşlatabilir. Örneğin, erken tanı konan primer biliyer siroz hastası (artık primer biliyer kolanjit de denmektedir) insanlar için ilaçlar, siroz hastalığının ilerlemesini önemli ölçüde geciktirebilir.

Diğer ilaçlar kaşıntı, yorgunluk ve ağrı gibi belirli semptomları hafifletebilir. Besin takviyeleri, siroz ile bağlantılı beslenme yetersizliği ve kemik zayıflığını önlemek için reçete edilebilir.

Ayrıca Bakınız: Karaciğer Sirozu Belirtileri

Siroz Komplikasyonları Tedavisi

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, siroz hastalığının komplikasyonlarını tedavi etmek için bazı seçenekler mevcuttur.

  • Vücutta aşırı sıvı: Düşük sodyum diyeti ve vücuda sıvı birikimini önleyen ilaç tedavisi, asit (karın boşluğunda sıvı birikmesi) ve şişmeyi kontrol etmeye yardımcı olabilir. Daha ciddi sıvı birikimi durumunda, sıvıyı boşaltmak için prosedürler ya da basıncın rahatlatılması için diğer müdahaleler gerekli olabilir. Bazen, küçük bir tüp (transjugüler intrahepatik portosistemik şant), karaciğerdeki kan basıncını düşürmek ve sıvı birikimi oranını yavaşlatmak amacıyla karaciğerdeki damara yerleştirilir.
  • Portal hipertansiyon: Bazı kan basıncı ilaçları, karaciğeri besleyen damarlarda artan basıncı kontrol edebilir ve şiddetli kanamayı önler. Düzenli aralıklarla yemek borusu ve midede kanama riski olan, genişleyebilen damarları (varis) incelemek için üst endoskopi yapılabilir.

Ayrıca Bakınız: Siroz Nedenleri

Eğer varis gelişirse, kanama riskini düşürmek için muhtemelen ilaç tedavisi gerekebilir. Eğer ilaç tolere etmek mümkün değilse ve varislerin kanadığı yada kanama ihtimali olduğuna dair işaretler varsa; kanamayı durdurmak ya da daha fazla kanama riskini azaltmak için bir prosedüre (bant ligasyon) ihtiyaç duyulabilir.

Ciddi vakalarda, transjugüler intrahepatik portosistemik şant (TİPS), karaciğerdeki kan basıncını düşürmek ve daha fazla kanamayı önlemek için karaciğerdeki damara yerleştirilebilir.

Enfeksiyonlar: Enfeksiyonlara karşı antibiyotik veya diğer tedaviler gerekebilir. Grip, pnömoni (zatürre) ve hepatit için aşı önerilmesi olasıdır.

Karaciğer kanseri riskinin artması: Karaciğer kanseri bulgularını araştırmak üzere her altı ayda bir kan testleri ve ultrason testleri önerilebilir.

Hepatik ensefalopati: Zayıf karaciğer fonksiyonu nedeniyle kanda toksinlerin oluşumunu önlemeye yardımcı olacak ilaçlar reçete edilebilir.

Karaciğer nakli: Sirozun son evresinde, karaciğerin işlevi durduğunda, karaciğer nakli tek tedavi seçeneği olabilir. Genellikle sarılık, önemli sıvı tutulumu (asit), kanayan varisler, hepatik ensefalopati, böbrek disfonksiyonu ya da karaciğer kanseri gibi siroz semptomları ortaya çıktığında bu seçenek dikkate alınır. Kadaverik karaciğer nakli veya canlıdan karaciğer nakli seçenekler olabilir. Karaciğer naklinin en yaygın nedenlerinden biri, siroz hastalığıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status