Çocuklarda Anjiyo Hakkında Bilgiler

Dünyada ve ülkemizde birçok çocuk doğuştan kalp hastası olarak doğmaktadır. Ülkemizde çocuklar için yapılan kalp ameliyatları az bir hastanede yapılmasına rağmen yine de kaliteli hastaneler bulunmaktadır. Kalp ameliyatları kadar olmasa da bebek ve çocuklar için anjiyo da kalbe yapılan bir işlemdir.

Bebeklik çağında kalp damarlarından biri veya bir kaçı tıkalı olan bebeklerde anjiyo yapılabilir. Yetişkin kişilerden farklı olarak sadece çocuk ve bebeklerde anjiyo esnasında anestezi uygulaması yapılmaktadır. Çünkü bebek veya çocuğun anjiyo esnasında hareket etme riski göz önünde bulundurularak bu risk kabul edilmediğinden anjiyo uygulaması yapılmaktadır.

Bebeklerde Anjiyo

Sorunlu bir kalp ile doğan bebekler için yapılan anjiyo dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok hastanede uygulanmaktadır. Çok sık bebek kalp tedavisi için kullanılan anjiyo yöntemi için bebek bir gün önceden hastaneye yatışı yapılarak tedavi altına alınır.

Bebeğin hastaneye yatışının yapılmasının sebebi, bebeğin aldığı besinlerin anjiyo devresine karşı ayarlanmasından dolayıdır. Bebeklerde anjiyo yapılma esnasında mutlaka bebeğe anestezi verilmektedir. Çünkü bebeğin anjiyo yapılırken çırpınma ve ağlama hareketleri ile anjiyoya ters etki edebileceği hesaplanarak anestezi verilir.

Bebeklerde anjiyo kasık kısmındaki atardamar veya toplardamarlar kullanılarak yapılmaktadır. bebek kardiyologları, röntgen ve tomografi eşliğinde bebeğe yapılan anjiyoyu tomografi ekranından izlerler. Açılan damarlar tamamen görüntülendikten sonra anjiyo işlemi bitirilir. Bebeklere yapılan anjiyodan sonra verilen anesteziden dolayı bebek birkaç saat daha uyumaya devam edebilir. Bu uyuma süresi ebeveynlerin bazı zamanlarda bebek uyanmayacak mı korkusuna yönlendirmektedir.

Çocukluk Dönemi Anjiyoları

Bebeklerin kalp damarlarının tıkalı doğmalarından dolayı yapılan anjiyolardan sonra anne ve babaların telaşa düştükleri bir konu da acaba çocukluk çağında veya bebek yetişkin olduğunda kalp hastalıkları ile karşı karşıya kalır mı sorusudur.

Bazı bebeklerde oluşan kalp kapakçık problemleri ve kalp damar tıkanıklıkları doğumdan hemen sonra ameliyat ederek veya anjiyo yöntemi ile tamamen tedavi edilebilmektedir. Bu yüzden çocukluk çağında bebeklikte kalp kusuru ile doğmuş olan çocuk kalbi ile alakalı bir sorunla karşı karşıya gelmemektedir. Seyrek de olsa bazı çocuklarda kalp damarlarında tekrar tıkanma görülebilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status