Anjiyo İşleminde Hijyenin Önemi

Kalp hastalıkları içinde yer alan kalp damarlarının sertleşmesi ya da tıkanması sonucu kalpte meydana gelen bu tıkanıklığın giderilmesi için yapılan ilk müdahale anjiyo işlemi olmaktadır. Bu işlem ile kalpteki bu tıkanıklık ve sertlik giderilmeye çalışılır. Çünkü bu tıkanıklığın kalpte yaşanası hastanın kalp dışında diğer organlarını da risk altına almaktadır. Özellikle beyin ve böbrekler kalp damarlarında oluşan bu tıkanıklık sonucu etkilenebilen riskli organlardandır.

Hem kalp sağlığını eski sağlığına kavuşturmak hem de diğer organların sağlığını korumak için anjiyo işlemin yapılması zorunlu hale gelir. Yapılan testler sonucu karar verildiyse anjiyo işlemi için hastaya gün alınır. O gün hasta için anjiyo işlemi uygulanır ve gününde ciddi bir problem yoksa hasta taburcu edilir.

Anjiyo İşlemi Yapılmadan Önce Hijyen Sağlanır!

Kişinin anjiyo olmasına karar verildiyse anjiyo işlemi öncesi hijyen öncelikle sağlanır. Bunun için hastanın temizliğinden, operasyonun yapılacağı yer ve aletlerin temizliğine kadar her şey sterilize edilir. Hasta anjiyo uygulanmadan önce gerekli hale getirilir. Bunun için özellikle kasık temizliğine dikkat edilir. Gerekli temizlik işlemleri uygulandıktan sonra operasyona geçilir.

Operasyon bittikten sonra da hijyene dikkat etmek önemlidir. Özellikle damar üzerine yapıştırılan bant çıkarıldıktan sonra burası her gün sabunlu suyla güzelce yıkanır. Günlük olarak burasının hijyen ve temizliğine dikkat edilir. Hijyen ve temizliğe hasta ne kadar dikkat ederse iyileşmesi ve normal hayatına dönmesi o derecece çabuk olur.

Temizliğe Dikkat Edilmesi Anjiyo İşlemi İçin Önemlidir!

Gerek anjiyo sırasında gerek sonrasında temizlik ve hijyene dikkat edilmesi anjiyo işlemi için önemlidir. Tüm bunlara dikkat edilmesi neticesinde kişi operasyon sonrasında daha hızlı bir iyileşme sürecine girer. Temizlik ve hijyene dikkat edilmediği sürece bu bölgeler mikrop kapabilir. Ciddi sorunlar da oluşabilir. Kalp gibi çok önemli bir organımız için yapılan operasyon işleminde çok daha dikkatli olmak gereklidir. Hijyen dışında hızlı bir iyileşme süresi için doktorun tavsiyelerine uymak ta önemlidir. Gerekli dinlenme süresinin en iyi şekilde geçirilmesi de iyileşme konusunda zaman kazandıracaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status