Bitkiler, Takviyeler ve Vitaminler: PMS’ye Alternatif Bir Yaklaşım

Adet öncesi gerginlik sendromu (PMS) hastasıysanız, reçetesiz satılan veya reçeteli ilaçlarınızı değiştirmek veya takviye etmek için alternatif veya tamamlayıcı bir tedavi düşünebilirsiniz. Bu doğal ilaçların etkinliğini kanıtlamak zor olsa da, bazı kadınlar alternatif tıbbın PMS’lerini kontrol etmelerine ve hayattan zevk almalarına yardımcı olduğunu söylüyor.

Doğal PMS Tedavisini Nasıl Seçerim?

Sizin için işe yarayan tamamlayıcı bir PMS ilacı için alışveriş yapmanız gerekebilir. Tedaviniz semptomlarınızın türüne ve ciddiyetine bağlı olmalıdır. Alternatif PMS tedavilerinin sizin için mutlaka ‘daha iyi’ veya sıradan ilaçlardan daha etkili olmadığını unutmayın. Aşağıda listelenen alternatif tedavilerden herhangi birine başlamadan önce daima bir tıp uzmanına danışmalısınız. Mevcut bir sağlık sorunu için ilaç kullanıyorsanız bu özellikle önemlidir.

PMS için Vitaminler:

B6 Vitamini – Çalışmalar, B6 vitamininin genel PMS semptomlarını hafifletebileceğini göstermiştir. Tıp uzmanları, günde asla 50-100 mg’dan fazla almamanızı önerir.

E Vitamini – Araştırmalar, E vitamininin PMS ile ilişkili mide kramplarını ve meme hassasiyetini azalttığını göstermektedir. Önerilen maksimum doz günde 400 IU’dur (uluslararası birim).

PMS için Mineraller:

Kalsiyum – Çalışmalar, PMS’li kadınlarda düşük kalsiyum seviyeleri bulmuştur. Daha fazla süt ürünü yiyerek ve / veya takviyeler alarak kalsiyum alımınızı artırmayı deneyin. Bu, istek, şişkinlik, ağrı, depresyon ve ruh hali değişimleriyle mücadele etmenize yardımcı olabilir.

Magnezyum – Takviye olarak ve brokoli, yer fıstığı ve bazı kabuklu deniz ürünleri gibi yiyeceklerde bulunan magnezyumun kilo alımını, göğüs hassasiyetini ve şişkinliği hafiflettiği düşünülmektedir. Bununla birlikte, magnezyumun hoş olmayan yan etkileri olabilir ve bazı ilaçlarla birleştirilmemelidir. Tıp uzmanları, günde asla 400 mg’dan fazla almamanızı önerir.

PMS için Kökler ve Bitkiler

Kökler ve şifalı bitkiler – Bazı kadınlar zencefil ve çuha çiçeği yağı, chasteberry, karayılan otu, ahududu yaprağı ve karahindiba gibi bitkisel ilaçların adet öncesi semptomları hafiflettiğini fark eder; ancak bu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

St.John’s Wort – St.John’s Wort, geleneksel olarak hafif ila orta dereceli depresyonu tedavi etmek için kullanılır ve bazı kadınlar bunu hafif PMS mavilerine karşı etkili bulmaktadır. Ciddi depresyon için önerilen bir tedavi değildir. Ayrıca yan etkileri olabilir ve doğum kontrol hapı dahil olmak üzere diğer ilaçların etkinliğini engelleyebilir.

Alternatif PMS Tedavileri İşe Yarar Mı?

Her seferinde yalnızca bir kür alternatif tedavi uygulayın. Üç ay sonra PMS semptomlarınızda bir değişiklik görmezseniz, geri dönün ve sağlık uzmanınıza görünün. Ve unutmayın, alternatif tedaviler sizin için işe yarasın ya da çalışmasın, sizinle doktorunuz arasındaki iyi iletişim neredeyse her zaman bir çözüme götürür. Vazgeçmeyin ve yalnız acı çekmeyin.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status