Dökülen Kirpikler Yeniden Çıkar mı?

Kirpiklerde dökülme probleminin başlıca sebeplerinden biri, sürekli ağır makyaj yapmaktır. Özellikle kaliteli makyaj malzemeleri kullanılmıyorsa, bu kozmetik ürünlerinin içerisinde bulunan kimyasallar kirpiklere hasar verebilir ve dökülmelerine neden olabilir. Bir diğer önemli nedeni ise, makyajı silmeden uyumaktır. Makyajınızı çıkarmadan kesinlikle uyumayın. Özellikle göz makyajını temizledikten sonra, uyumalısınız. Makyajınızı iyi çıkaramazsanız, kalan makyaj kalıntıları da kirpiklere hasar verebilir ve kirpiklerin zamanla dökülmesine yol açabilir. Özellikle suya dayanıklı bazı rimeller kirpiklere zarar verebilir. Kirpiklerde dökülme ve kopma sorunlarına karşı, bilinçli makyaj yapmak, düzenli olarak kirpikleri besleyen ürünler kullanmak ve aynı zamanda beslenmenize de dikkat etmeniz önemlidir. Ayrıca göz ve çevresi bakımını da aksatmayın.

Dökülen kirpikler; uygulayacağınız bazı bakım yöntemleri ile yeniden çıkabilir. Özellikle bitkisel bakım yağları ve diğer yöntemler ile kirpiklerinize kavuşabilirsiniz. Kirpiklerinizin bakımına önem verseniz de dökülme sorunuyla yüz yüze kalabilirsiniz.

Bilindiği üzere, bir insanın kirpiği, yüz günde oluşumunu sağlayarak çıkar ve dökülür. Tabi bu zaman dilimi içerisinde çıkan ve ardından dökülen kirpiklerin yerlerine yeni kirpiklerin çıkması için 1 ay gibi bir süre beklemeniz gerekir. Bir ayda kirpiklerin tekrar uzadığı bilinir. Kirpiklerimiz göz içini toz gibi dış etkilerden korumakla görevlidirler. Kirpiklerimiz 6 hafta gibi bir süre içerisinde maksimum uzunluğuna ulaşırlar. Eğer kirpiklerinizde normalden çok daha fazla dökülme söz konusuysa ve bu durum dikkatinizi çekerse, kirpiklerinizin normal dökülme ve çıkma rutini bozulmuş olabilir. Bu nedenle de kirpikleriniz daha seyrek görünür.

Kirpiklerinizin dökülmesini önlemek için şunları yapabilirsiniz:

  • Kirpiklerinizle oynamayın ve kesinlikle koparmayın.
  • Kirpiklerinizi şekillendirmek için kaliteli ve içeriği daha sağlıklı ve besleyici olan makyaj ürünleri tercih edin.
  • Kirpiklerinizdeki rimeli hassas bir şekilde çıkarın. Maskaranızı kirpiklerinizden çıkarırken, kirpiklerinize hasar vermeyin. Pamukla çok fazla ovuşturmayın. Bunun için bazı göz makyajı çıkarma ürünlerini kullanabilirsiniz.
  • Göz makyajınızı iyi temizleyin. Makyaj kalıntısı kalmamasına özen gösterin.
  • Kirpiklerinize düzenli olarak badem yağı uygulayarak bakım yapabilirsiniz. Badem yağının kirpikleri uzattığı bilinir. Bu nedenle, özellikle daha gür kirpiklere kavuşmak isteyen bayanların tercih ettiği bir doğal yöntemdir. Badem yağını her gece yatmadan önce kirpiklerinize uygulayabilirsiniz. Fayda görmeniz için bu yağı 16 hafta süresince kullanmanız önerilir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status