Kuruyan Ve Çatlayan Eller İçin Bakım Önerileri

Birçok bayan özellikle kış aylarında elleri üzerinde oluşan çatlaklardan ve kuruluktan şikayetçidir. Soğuk hava cildi tahriş eder ve özellikle ellerin hemen kuruyup çatlakların oluşmasına neden olur. Her kış kuruyan ve çatlayan elleri için derman arayan bayanlar, ellerini soğuk havanın zararlarından düzenli bakım yapmalılar. Yine günlük hayatta yapılan bazı yanlışlar da ellerin çatlamasına ve kurumasına yol açar.

Yazımızın devamında el bakımı tavsiyeleri ve ellerin üzerindeki kuruluklar ile çatlaklıklardan kurtulma öneriler hanımları bekliyor.

İşte, kuruyan ve çatlayan elere özel bakım yöntemleri:

  • Özellikle soğuk havalarda bolca sebze ve meyve tüketin. Vitamin eksikliğine bağlı olarak ellerde kuruluk ve çatlaklar oluşabilir.
  • Kış aylarında dışarı çıkarken mutlaka eldiven takarak ellerinizi soğuk havadan koruyun. Eldiven ellerinizi sıcak tutacak ve ellerinizde nem kaybı olmasını önleyerek soğuktan cildin çatlamasının önüne geçecektir.
  • Her akşam uyumadan önce ellerinize gliserin özlü el kremi sürmenizi tavsiye ederiz. Özellikle nemlendirici özelliği bulunan vazelin el bakımında oldukça etki göstermektedir.
  • Bol su içerek cildinizin susuz kalmasının önüne geçin ve bu sayede ellerinizi kurumasını önleyin.
  • Temizlik yaparken deterjanların içerisindeki kimyasalların ellerinize zarar vermemsi için mutlaka eldiven takın. Yine bulaşık yıkarken de eldiven kullanmanızı öneririz. Yoksa ellerin uzun süre suya maruz kalması kurumasına ve çatlamasına neden olur.
  • Ellerinizde oluşan çatlakları kısa sürede geçirmek için zeytinyağı sürebilir ve diğer aromatik yağlardan faydalanabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status