Sivilce Neden Olur?

Cilt üzerinde birçok nedenden sivilce oluşması mümkündür. Sivilce oluşumunun en genel nedenleri; cilt yağının olması gerekenden fazla üretilmesi, ölü hücrelerin dökülmesi, cilt altında bakteri birikimin olmasıdır. Gözenekler herhangi bir nedenden tıkandığı zaman gözenekler üzerindeki yağ bezeleri sebum üretir. Sebumun olması gerekenden fazla üretilmesi ve cilt altında hapsolması sonucu sivilceler ortaya çıkar. Sebum üretimini etkileyen çeşitli faktörler vardır.

En Büyük Etken Hormonlar

Sivilce oluşumunda hormonların etkisi büyüktür ve bu nedenle hormonların en dengesiz ve yoğun olduğu ergenlik döneminde sivilcelerde artış görülür. Kadınların adet dönemi öncesinde sivilcelerinde çoğalma olması da hormonlarla alakalıdır. Hormonların sivilceye etkisiyle alakalı olarak cinsel ilişkinin sivilce üretimine artışa neden olduğu bilgisi doğru değildir. Hormonların alt üst olduğu hamilelik döneminde de sivilceler artış görülebilmektedir. Ancak bazı hamilelerde bunun aksine ciltte düzelme, güzelleşme görüldüğü de olabilir.

İlaçların Yan Etkileri

Bazı ilaçların yan etkilerinde sivilce oluşumunu artırdığı belirtilmektedir. Aşırı doz B12 vitamini, androjen, kortikosteroid içerikli ilaçların hormonlara dolaylı olarak etki ettiği bilinmektedir. Bu tür ilaçları kullandıktan sonra sivilcelerin arttığını fark ettiyseniz hekiminizle görüşerek daha hafif ilaçlar talep edebilirsiniz. Kadınlarda doğum kontrol haplarının da sivilce görülmesinde artışa neden olduğu biliniyor.

Beslenme Yanlışları

Beslenmede yapılan hatalar sivilcelerin çoğalmasına doğrudan etki etmektedir. Özellikle yağlı, çok tuzlu gıdaların, çikolataların sivilce nedeni olarak kabul edildiği biliniyor. Aşırı derecede süt ve süt ürünü tüketimi, krema, dondurma, hazır fast food gıdalar, şekerli yiyecekler, cipsler ve kuruyemişler düzensiz ve aşırı tüketildiğinde sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Ayrıca kimsede sivilce oluşumuna neden olmayan bir besin sizin vücudunuzda sivilce oluşumunu tetikleyebilir.

Sivilce probleminiz varsa fark ettiğiniz bu yiyeceklerin tüketimine bir miktar ara vermek, cildi takip etmek en doğrusu olacaktır. Takip neticesinde bu yiyecekleri tüketmediğiniz sivilcelerde azalma oluyorsa bu gıdalara karşı alerjik bir durum söz konusu olabilir. Doğru beslenme ve gerekli miktardaki su tüketimi ile sivilce oluşumunu beslenme açısından engelleyebilirsiniz. Yanlış beslenme sonucunda ortaya çıkan vitamin eksiklikleri de sivilce oluşumunu tetikler.

Sivilce Nedenleri

Diğer Nedenler:

Yoğun yağ içeren nemlendiriciler, yağ bazlı kozmetik ürünler, bazı güneş kremleri sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Genellikle üretici belli olmayan, içeriği belirsiz makyaj malzemeleri cilt yapısının bozulmasını ve sivilce oluşumunu tetikler. Aile genetiğinde sivilce konusunda sorun olması sizde de sivilce oluşmasına neden olabilir. Bunun altına yatan nedenler detaylıca araştırılmalıdır.

Sivilcelerin yanlış müdahale ile sıkılması, cildi tahriş etmek sivilce yayılmasına neden olabilir. Bazı kişilerde güneş ışıkları cildi olumsuz etkilemektedir. Hassas cildi olanlar güneşe aşırı maruz kaldığında sivilce sorunu ortaya çıkabilir. Bünyesi alerjik yapıda olanlar mevsim geçişlerinden etkilenebilir ve bu geçiş süreçlerinde sivilcelenebilir. Sivilcenin bir diğer önemli nedeni ise strestir. Aşırı sıkıntı ciltte sivilcelerin belirmesine yol açabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status