Düzensiz Adet Kanaması İçin Çözümler

Düzensiz adet gören kadınlarda hormon dengesizlikleri, tıbbi sorunlar veya yaşam tarzı etkileri nedeniyle dengesini kaybetmiş bir regl döngüsü vardır. Bazı kadınlar düzensiz menstrüal döngülerle iyi olabilirken, bir aileye sahip olmak veya her zaman yeterli tampon ve ped tedariki sağlamak söz konusu olduğunda diğerleri için rahatsızlık verici bir durumdur. Düzensiz adet dönemlerin bazı nedenleri kendi başınıza düzeltilebilir. Düzensiz regl dönemlerinizin nedeni hormon dengesizliği veya tıbbi bir sorunsa, bir doktora gitmeniz gerekecektir.

Eşit ve Sağlıklı Kilo Verin!

Kadınların yağ rezervleri düzenli adet görmeleri açısından önemlidir. Vücut ağırlığı düşük olanlar düzensiz adet görme eğilimindedir. Yeterli yağ rezervleri önemli olsa da, çok fazla yağ bulundurmamak da aynı derecede önemlidir. Obezite ayrıca adet döngünüzde kesintilere neden olabilir.

Düzenli adet  periyotları korumak için, boyunuza ve vücut tipinize göre sağlıklı kilonuzu koruyun. Yeterli besin içeren dengeli bir diyet yapın. Günde meyve, sebze, süt ürünleri ve yeterli protein (et, yumurta, bazı baklagiller) ile dolu dört ila altı küçük öğün yemek yerseniz, kilo dalgalanmalarını önleyebilir ve adet döneminizi düzenleyebilirsiniz.

Bakınız: Adet Düzensizliği Neden Olur?

Stresi Azaltın!

Stres, adet döngüleriniz üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir ve bunların düzensiz olmasına veya tamamen durmasına neden olabilir. Stresli durumlarla başa çıkmanın etkili yollarını bulun. Kolayca bunalacak biriyseniz, gereksiz sorumluluklardan vazgeçmeye çalışın.

Gerekirse sorumluluklarla ilgili yardım alın. Bazı durumlarda, ilaç veya doğal takviyelerle anksiyeteyi ve sinirleri yatıştırmak gerekebilir. Son çare olarak bu olasılık hakkında doktorunuzla konuşun.

Düşük Egzersiz Yoğunluğu!

Oldukça yorucu egzersiz, vücudunuzdaki hormon dengelerini etkiler ve genellikle düzensiz adet kanamalarına yol açar. Profesyonel bir sporcu değilseniz, antrenmanlarınızın yoğunluğunu daha yönetilebilir bir şeye indirin.

Vücudunuzun sıkı çalışmasını sağlayan egzersizler yapmaya devam edebilirsiniz, ancak aşırıya kaçmayın. Haftada beş gün günde en az 30 dakika orta düzeyde aerobik egzersiz yapmak iyidir. Bu, hızlı yürüyüş, bisiklete binme, yüzme, dans, kolay koşu veya eliptik bir antrenör üzerinde hafif bir ortam içerir. Diğer bir seçenek, haftada üç gün, günde en az 20 dakika şiddetli aerobik aktivitedir. Kuvvetli aerobik aktivite örnekleri arasında koşma, daha hızlı bisiklet sürme ve hızlı yüzme bulunur.

Alkolü Bırakın!

Alkol kullanımı, adetlerinizi ve vücudunuzun geri kalanının sağlığını etkileyebilir. Aşırı alkol kullanımı, hormonal dengenizi bozarak düzensiz veya atlanan adet dönemlerine neden olabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status