Anjiyo ve Anjiyo Türleri Neler?

Kalp ve damar hastalıklarının günümüzde sık yaşandığı durumlar bu gibi hastalıklar ve bu hastalıkların altında yatan nedenleri incelemek için anjiyo uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama ile amaçlanan hastalıkların teşhisini sağlamak ve ona göre tedavi yöntemine karar vermektir.

Anjiyo uygulaması için uygulama öncesi bazı hazırlıklar yapılır. Sonrasında uygulamaya geçilir. Anjiyo uygulaması için öncelikli olarak yapılan işlemler olarak hasta için tetkikler uygulanır. Hastanın geçmişte yaşadığı hastalığı varsa bu konuda bilgi edinilir. Sonrasında hasta anjiyo odasına alınır. Burada hastanın neresinden giriş yapılacaksa o bölge dezenfekte edilir. Sonrasında hastanın üzerine hijyenik örtüler serilir. Hastanın kasık, el ya da kolundan ince tüplerle giriş yapılır. İnce tüpler vasıtasıyla hastanın hangi hastalığı olduğu teşhis edilmeye çalışılır.

Anjiyo Türleri Nelerdir?

Hastalarda pek çok hastalığın teşhisinde etkili olan yöntemlerden birisi olan anjiyonun çeşitli türleri bulunmaktadır. Anjiyo türleri olarak şunları sayabiliriz;

Kontrastlı MR anjiyografi

Çok kesitli BT( Bilgisayarlı tomografik): Bu gibi anjiyo uygulaması ile yüksek tansiyona bağlı böbrek arter daralmaları, akciğer damarlarındaki pıhtıya dayalı olan tıkanmalar, aort anevrizma gibi hastalıklar teşhis edilebilir.

Anjiyo standart ve ya girişimsel anjiyografisi: Bu yöntemle daralma ve tıkanma olan kısımların kolay bir biçimde belirlenmesi sağlanır. Kataterle kasık bölgesi uyuşturularak sorunlu olan bölgeye bu uygulama ile giriş yapılır. Monitörden damarların genel durumu hakkında bilgi edinilir.

Anjiyo Uygulaması Hangi Durumlarda Yapılır?

Kalp ve damar hastalıkları ve bu hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan sorunları saptamada kullanılan uygulamalardan birisi olan anjiyo uygulamasının yapıldığı durumları şu şekilde özetleyebiliriz;

  • Hastanın kalp krizi geçirdiği, aşırı göğüs ağrısının olduğu durumlarda korner darlık tespit edildiği durumlarda,
  • Talyum testi yapıldığında koroner arter hastalığından şüphe edildiği durumlarda,
  • Yapılan efor testinin olumlu çıktığı durumlarda,
  • Bilgisayar anjiyosunun riskli olduğu durumlarda
  • Stent takılan hastaların kontrollerinde,
  • Kalp kapak hastası olan kişilerde,
  • By pass ameliyatı olan kişilerin kontrollerinde, 40 yaş üstü olup ciddi ameliyat durumu olan kişilerde,
  • Yapılan eko testi neticesinde kalp kasılması olan kişilerde anjiyo uygulaması yapılmaktadır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status